Japonya’nın uzay aracında güneş enerjisi pili problemi

Japonya, dün SLIM uzay aracını başarıyla Ay yüzeyine indirerek Ay’a uzay aracı indiren 5’inci ülke oldu. Belirlenemeyen bir sorundan dolayı aracın güneş enerjisi pilleri henüz elektrik üretemiyor. Araç mevcut enerjisini kullanarak Dünya’ya veri gönderiyor.

Japonya’nın uzay aracında güneş enerjisi pili problemi

Araştırma Ajansı (JAXA), dün Ay'ı Araştırmak için Akıllı İniş Aracı’nı (SLIM) Ay’a indirerek ABD, Rusya, Çin ve Hindistan'dan sonra bunu başaran 5’inci ülke oldu.

JAXA’dan yapılan açıklamada belirlenemeyen bir sorundan dolayı aracın güneş enerjisi pillerinin henüz elektrik üretmediği belirtildi.

SLIM, halihazırda mevcut enerjisini kullanıyor, düzgün bir şekilde veri gönderiyor ancak güneş enerjili pilleri elektrik üretmezse zamanla piller boşalacak ve ’yla iletişimi kesilecek.

JAXA açıklamasında, “İnişin ardından uzay aracıyla iletişim kuruldu. Ancak güneş pilleri şu anda güç üretmiyor ve öncelik Ay'daki SLIM'den veri edinilmesine veriliyor. Elde edilen verilerin detaylı analizi ileride yapılacak olup, durumla ilgili güncellemeleri paylaşmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...