Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afganistan'da Kabil Bölge Komutanlığı liderliğinin süresinin bir yıl daha uzatıldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Afganistan'da güvenlik ve istikrarın tesisinde, güvenlik sorumluluğunun Afgan makamlarına devredilmesi sürecinde oynadığı merkezi rol göz önünde bulundurularak, Kabil Bölge Komutanlığı liderliğinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nce 1 Kasım 2012 tarihine kadar bir yıl daha sürdürülmesi kararlaştırılmıştır" denildi.

Türkiye, 2001 yılından bu yana askeri birlik bulundurduğu Afganistan'da 2002 ve 2005 yıllarında iki kez Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) Komutanlığını üstlenmişti. Ayrıca, 2007 yılında Kabil Bölge Komutanlığı'nın liderliğinisekiz ay süreyle yapmıştı.

Açıklamada, Türkiye'nin, 1 Kasım 2009 tarihinden itibaren Kabil Bölge Komutanlığı'nın sorumluluğunu bir yıl süreyle devraldığı, ancak bu görevin bir yıl daha sürdürülmesi konusunda NATO'dan gelen talep üzerine, bu sorumluluğun 1 Kasım 2011 tarihine kadar devam etmesi kararı alındığı anımsatıldı ve, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu görevde

sergilediği üstün başarı ve Afgan halkıyla kurduğu yakın ilişkiler neticesinde, NATO makamları tarafından KBK liderliğine devam etmemiz konusunda girişimde bulunulmuştur" denildi.

Dışişleri açıklamasında, bu görevin bir yıl daha uzatılması konusunda, "Bu karar, Türkiye'nin dost ve kardeş Afganistan'da sürdürülebilir güvenlik ve istikrar ortamının yaratılması amacıyla, Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi başta olmak üzere sağladığı katkıların bir diğer önemli örneğini teşkil etmektedir" denildi.