Libya lideri Muammer Kaddafi, Fransa'da haftalık yayımlanan Pazar gazetesi "Journal du Dimanche"a yaptığı açıklamada, ülkesindeki olaylarında arkasında "El-Kaide'nin olduğunu" ve kazanırlarsa "korsan Barbaros Hayrettin dönemine geri dönüleceğini" savundu.

Kavgasının "terörle mücadele" olduğunun anlaşılmamasından yakınan Kaddafi, kendisine bu savaşta yardım edilmezse "dünya krizi" çıkacağı kehanetinde bulundu. Libya lideri, "Akdeniz'de İslami bir cihatla karşı karşıya kalacağız. Bin Ladin'in adamları gelip karada ve denizde fidye isteyecekler. Barbaros'un, korsanların, Osmanlıların gemilere fidye ödettiği zamanlara geri döneceğiz. Gerçekten bir dünya krizi ve herkes için felaket olacak" ifadelerini kullandı.

Kaddafi, "Libya'da büyük çıkarları" var dediği Fransa'yı da BM Güvenlik Konseyi'nin Libya hakkındaki kararlarını bloke etmesi, Libya'daki olayların perde arkasını araştırmak üzere oluşturulacak BM Komisyonu'nun başına geçmesi ve Bingazi'ye yabancı müdahalesini durdurması çağrısında bulundu.

Halkına karşı "hiçbir zaman tetik çekmediğini" iddia eden Kaddafi, ""Cezayir rejimi İslami aşırı güçlere karşı yıllardır güç kullanmadan mı mücadele veriyor sanıyorsunuz? İsraillilerin Gazze ve sivil kurbanları, orada bulunan silahlı gruplar yüzünden mi bombaladıklarını sanıyorsunuz? Ya Afganistan veya Irka'ta, Amerikan ordusunun düzenli olarak sivilleri öldürdüğünü bilmiyor musunuz? NATO Afganistan'da sivillerin üzerine hiç mi ateş açmadı? Burada Libya'da kimseye ateş edilmedi" şeklinde konuştu.

Libya lideri, mal varlığına el konulmasını da "korsanlık" olarak değerlendirdi ve "Benim bir dinarım olduğunu kanıtlayacak herkese hodri meydan diyorum. Mal varlıklarına el konulmasıyla Libya devletine karşı bir korsanlık daha yapılmaktadır. Libya devletinin parasını çalmak istiyorlar ve bu paranın Devrimin Rehberinin parası olduğunu öne sürerek yalan söylüyorlar. Soruşturma açılsın ve bu paranın kime ait olduğu görülsün. Ben rahatım. Bir çadırdan başka bir şeyim yok" dedi.