Kaddafi'ye bağlı güçler, Libya'nın batı kesiminde isyancıların elinde olan son kent konumundaki Misrata'nın çevresindeki kuşatmayı yoğunlaştırıyor. İki aydır devam eden kuşatmada Kaddafi yönetimine misket bombası kullandığı suçlaması geldi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, fotoğrafçılarından birinin Misrata'nın meskun mahallerinden biri üzerinde üç misket bombasının patlamasına tanık olduğunu ileri sürüyor. Libya hükümet sözcüsü ise bu iddiayı yalanladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise, kentte bir katliam olmasını önlemek için NATO'nun hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi. Hague, NATO'nun sivillere zarar vermeme kaygısıyla faaliyetlerini sınırladığını, ancak yine de muhtemelen kentin Kaddafi güçlerinin eline geçmesini engellediğini kaydetti.

NATO'YA YENİ UÇAK YOK
Dün NATO dışişleri bakanlarının Berlin'deki toplantısı Libya'daki operasyona daha fazla uçak verileceği yolunda bir taahhüt olmadan sona erdi. Operasyona ilave savaş uçağı vereceği düşünülen İtalya da böyle bir adım atmadı. İtalya hava üslerini NATO'nun kullanımına açmış durumda. Ancak sağladığı 8 uçak sadece keşif uçuşları ve gözlem için kullanılıyor. Ayrıca ABD ve İtalya'dan kara operasyonlarına katılacakları yolunda bir işaret de alınmadı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Berlin konferansında müttefiklerin Libya operasyonu için gerekli ilave uçakları vereceklerine dair belirtiler olduğunu söylemişti. Ancak ABD Başkanı Barack Obama, operasyonla Libya'da bir katliamın önlendiğini söylemesine karşın, uçuş yasağını uygulamak için ABD'nin daha fazla katılımına gerek olmadığını kaydetti. NATO'nun Libya'daki hava saldırılarına ittifakın sadece 6 üyesi katılıyor.

YETKİ AŞMA TARTIŞMASI
NATO Genel Sekreteri Rasmussen ayrıca, Kaddafi iktidarda olduğu sürece Libya'da sivillere yönelik tehdidin ortadan kalkmayacağını söyledi. Genel Sekreter bununla birlikte NATO'nun operasyonun hedefini sivilleri korumak olarak belirleyen BM kararına uyduğunu vurguladı.

Mevcut BM kararında Libya'da rejim değişikliğinden söz edilmiyor, ancak İngiliz, Fransız ve Amerikalı liderlerin imzasını taşıyan bir ortak mektupta, Kaddafi iktidarda olduğu sürece barış olamayacağı vurgulandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise, NATO'nun BM kararındaki görev yetkisini aştığını ifade ederek, derhal bu konuda izlenen politikada değişiklik yapılması çağrısında bulundu.

Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet de, daha önce Fransız radyosuna verdiği demeçte, Libya lideri Muammer Kaddafi'yi devirmenin 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararında belirtilen hedeflerin dışına çıktığını söyledi ve Konseyin yeni bir karar almasına ihtiyaç olabileceğini belirtti.