Kalbimden vurulsam bile buna değer

Cumartesi günü vurulan ve protestocuların simgesi haline gelen İranlı Nida'nın, muhalif gösterilere katılmadan önce söylediği sözleri nişanlısı anlattı.

23.06.2009 - 16:11

İran'da geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen gösterilerde 26 yaşındaki Nida Sultani kalbinden vurularak öldürüldü. Sultani'nin vurulma anı ve son dakikaları ise bir cep telefonu ile çekildi.


İran yabancı gazetecilerin ülkede çalışmasına izin vermiyor, ancak bu görüntüler internet aracılığıyla tüm dünyaya yayıldı ve dünya basınının manşetlerine oturdu.

Nida'yı protestoların simgesi haline getiren görüntülerin ardından, genç kızın nişanlısı Caspian Makan onu anlattı.

Caspian nişanlısını protestolardan uzak tutmaya çalıştığın ifade etti:

"Nida'yı gösterilerden uzak tutmak için yalvardım. Nida güç ele geçirmek isteyen bir grubun üyesi değildi. Sadece protestoculara sempati ile bakan biriydi. Ölümünden birkaç gün önce konuştuk ve gösterilere katılmak istemesi yüzünden kavga ettik. Ben vurulabileceği veya gözaltına alınabileceğini söyleyerek korkudan gösterilere katılmamasını istedim. Çünkü gazeteci olarak birçok acımasızlık gördüm. Ancak o 'Kalbimden vurulsam bile, bizim bu gösterilere katılmamız çok önemli' dedi. Maalesef o şekilde de öldü. Bir kurşun kalbini ve ciğerlerini vurdu, beş veya altı dakika sonra öldü."

Nişanlısına göre Nida, vurulmadan önce babası ile değil müzik öğretmeniyle arabadaydı. Trafik sıkışınca arabadan indi, sıcaktan bunalmıştı ve yorgundu. Vurulmasına da bu karar sebep oldu.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Nida sivil kıyafetli Besic milisleri tarafından kasten hedef alındı. Genç kadının cenazesi, ailesine gösterişsiz bir cenaze töreni yapılması koşuluyla verildi.

İranlı otoriteler Nida'nın ailesinin kamuya açık bir cenaze töreni düzenlemesine izin vermedi.

Ancak protestocuların simgesi haline gelen Nida'nın posterleri, başkent Tahran'ın birçok yerinde asılmaya başlandı.

SADECE ÖZGÜRLÜK İSTİYORDU
Nişanlısı, "Nida İran halkı için özgürlük ve demokrasi istiyordu. İranlı yetkililer Nida'nın hikayesinin tüm dünyada bilindiğinin farkında" diyor.

Makan, "Nida'yı gerçek bir İranlı yapan onun barışçıl doğasıydı. tek isteği İran halkının demokrasi ve özgürlük içinde yaşamasıydı" diyor.

İZMİR'DE TANIŞMIŞLAR
37 yaşındaki fotomuhabiri Caspian Makan ve 26 yaşındaki müzik öğrencisi Nida, İzmir'de bir tatil sırasında tanışmış.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...