Kanada'da 'peçe yasağı' için tasarı

Peçeli olarak vatandaşlık yemini ettirilmeyen Müslüman Zunera Ishaq'ın Federal Mahkeme'de açtığı davayı kazanması üzerine, hükümet parlamento tatile girmeden peçe yasağını yasalaştıracak tasarı hazırladı.

Kanada'da 'peçe yasağı' için tasarı

OTTAWA - Kanada'da geçen yıl ekim ayında başlayan ve geçen şubat ayında Yüksek Mahkeme'nin kararı ile sona eren peçe tartışması, Stephen Harper hükümetinin yeni yasa tasarısı ile yeniden gündeme geldi.

Ottawa'da bir basın toplantısı düzenleyen Çok Kültürlülük Bakanı Tim Upal, vatandaşlık yemin törenlerinde yüzün açık olmasını yasalaştıracak olan tasarının, yaz dönemi ve seçim çalışmaları nedeniyle tatile girecek olan federal parlamentonun kapanışından önce ele alınacağını açıkladı.

Upal, tasarıya bu konuda ihtiyaç duyulacak başka eklemelerin de yapılabileceğini ifade etti.

Kanada'da 'peçe yasağı' için tasarı - 1 Zunera Ishaq

RESMİ DAİRELERDE YASAKLANIYOR

Öte yandan Kanada'nın Quebec Eyaleti Adalet Bakanı Stephanie Vallee, peçenin devlet dairelerinde çalışanlarca kullanımını yasaklayan bir kanun tasarısı hazırladıklarını açıkladı.

Tasarının yasalaşması halinde, Quebec eyaletinde devlet dairelerinde çalışan peçeli Müslüman kadınlar peçelerini çıkarmak ya da işten ayrılmak zorunda kalacaklar.

Halen Kanada Ulusal Savunma Bakanı olan Jason Kenney, Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı olduğu 2011 yılında başlattığı bir uygulama ile Müslüman kadınların vatandaşlık yemin töreni sırasında peçe takmalarına yasak getirmişti.

Kanada'da 'peçe yasağı' için tasarı - 2 Zunera Ishaq ve Başbakan Stephen Harper

Kanada'da geçen yıl Ekim ayında peçeli olduğu için vatandaşlık yemini ettirilmeyen Zunera İshaq isimli Pakistan asıllı göçmen bir kadın, Kanada Devleti'ni mahkemeye vermiş ve Kanada Yüksek Mahkemesi de kadını geçen şubat ayında haklı bularak, peçesi ile yemin edebileceğine hükmetmişti.

Yüksek Mahkeme'nin kararına tepki gösteren Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, kararı temyize götüreceklerini açıklamasına rağmen bugüne kadar bu tür bir girişimde bulunmamıştı. Federal Parlamentonun, tatile gireceği 24 Haziran'a kadar peçeyi yasaklayan tasarıyı yasalaştırması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...