Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, uzun bir süredir Taliban ile gizli görüşmeler yürüttüklerini açıkladı.

Karzai, Amerikan haber kanalı CNN'e dün verdiği demeçte, "9 yıldır ülkede süren savaşa bir son vermek için, Taliban ile 'yurtseverin yurtsever ile konuşması' gibi gizli görüştük" dedi.

CNN'nin sunucusu Larry King, Karzai'ye, Amerikan gazetesi "Washington Post"ta çıkan ve Afgan hükümetinin "Taliban ile yüksek düzeyde gizli görüşmeler yürütüğüne" ilişkin bir haber ile ilgili fikrini sordu.

Karzai, King'in sorusunu yanıtlarken, Taliban ile olan temasın, resmi, sürekli ve sabit bir adreste yürütülen bir temas olmadığını, sadece gayrı resmi, özel bir temas olduğunu söyledi.

ONLAR AİLEDEN KAÇAN ÇOCUK GİBİ
Ancak oluşturulan bir barış heyetiyle bu görüşmelerin artık resmi boyuta taşınacağını da ekledi. Afgan lider, "Taliban'la aynı toprağın çocukları olarak konuşmaktayız." dedi.

Taliban'ı, "onlar aileden kaçan çocuklar gibi" sözleriyle değerlendiren Karzai, aile onları geri getirecek, topluma uyum sağlamalarına uğraşacak" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, basında yer alan diyalog haberlerinin ardından Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Başkan Barack Obama yönetiminin, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai hükümetinin Taliban ile diyalog perspektifini desteklediğini ifade etmişti.