Katar Haşimi'yi iadeyi reddetti

Katar, ülkesinde hakkında dava açılan ve Katar topraklarında bulunan Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık el Haşimi'yi Irak makamlarına iadeyi reddetti.

03.04.2012 - 16:41

Katar Haşimi'yi iadeyi reddetti

Katar'ın Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Halid el Attiye, Irak'ın Haşimi'nin iade talebiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, diplomatik normların ve Haşimi'nin görevinin, Katar'ın Irak Cumhurbaşkanı yardımcısını iade etmesine engel olduğunu söyledi. Attiye, "Haşimi cumhurbaşkanı yardımcısı sıfatıyla geldi. Görevinden alınmadı ve cezaya çarptırılmadı" dedi.

Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani dün yaptığı açıklamada, Katar'ın, Irak adaleti tarafından bir grup katili yönettiği kuşkusuyla aranan Haşimi'ye evsahipliği yapmasının "kabul edilemez" olduğunu söylemişti.

MALİKİ'YE YAPTIRIM UYGULANMALI
Katar ve Suudi basını, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'yi eleştiri topuna tuttu. Suudi ve Katar gazeteleri, özellikle Suriye rejimine destek verdiği gerekçesiyle Bağdat hükümetini boykot çağrısında bulunarak, "Şam tiranına destek veren herkese, ilk başta Maliki hükümetine yaptırım uygulanmalı" ifadesini kullandı.

"Körfez ülkeleri, yeni bir Saddam ya da yeni bir Beşşar Esad ortaya çıkmasına engel olmak için Maliki ve hükümetini boykot etmeye başlamalı" diye yazan gazeteler, "Maliki Irak'ın yöneticisi mi yoksa, İran'ın sesi mi" sorusunu yöneltti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...