Katar havalimanında çöpe atılmış halde bulunan bebeğin annesi bulundu

Katarlı yetkililer, geçen ay Doha Havalimanı’na çöp kutusuna atılmış halde bulunan yeni doğan bebeğin annesinin bulunduğunu açıkladı. Söz konusu olay nedeniyle, 10 uçuşa katılan 18 kadın yolcuya rızaları olmadan jinekolojik muayene yapılmış ve uluslarası toplumun tepkisini çekmişti.

Haberler - ntv.com.tr 24.11.2020 - 13:48

Katar havalimanında çöpe atılmış halde bulunan bebeğin annesi bulundu

Katar, geçen ay Doha Uluslararası Havaalanı’nda terk edilmiş olarak bulunan yeni doğmuş kız bebeğin annesinin tespit edildiğini açıkladı. 2 Ekim’de meydana gelen olayda havalimanı tuvaletlerinde bir kadının doğum yaptığı ve bebeğini çöp kutusuna atıldığı tespit edildi. Ardından aralarında Sidney'e giden bir uçakta bulunan 13 Avustralyalı da dahil olmak üzere 10 farklı uçuştan 18'den fazla kadına zorla jinekolojik muayene yapıldı.

AVUSTRALYA SERT BİR ŞEKİLDE KINAMIŞTI

Rızası olmadan muayene edilen kadın yolcular, yetkililerin kendilerini saygısızca apar topar uçaktan indirerek bir ambulansa götürdüğünü ve çıplak bir şekilde arandıklarını ifade etti. Muayeneler, eylemlerin cinsel saldırıya benzetildiği Avustralya'da öfke yarattı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, olayı "korkunç" ve "kabul edilemez" olarak nitelendirerek kınadı.

CİNAYETE TEŞEBBÜSLE SUÇLANAN ANNE ÜLKEYİ TERK ETTİ

Katar Savcılığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada çocuğun annesinin Asya kökenli olduğu ve ülkeden kaçtığının tespit edildiği belirtidi. Cinayete teşebbüsle suçlanan annenin tutuklanması için yasal işlemlere başlandığını ve 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtildi.

Annenin, bebeği havaalanında terk ettikten bir süre sonra Katar'dan uçağa binip ayrıldığına inanılıyor. Bununla birlikte açıklamada söz konusu kadının nereye seyahat ettiği belirtilmedi.Çöp tenekesinde bulunan bebeğe ise şu anda Katarlı sosyal hizmet uzmanları tarafından bakılıyor.

KADINLARA İZİNSİZ ARAMA YAPAN PERSONELE 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

Diğer taraftan Katar Savcılığı, kadınlara kötü davranan ve zorla jinekolojik muayene yapılmasına ön ayak olan havalimanı personeline de 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığını bildrid. Ancak, dava edilen personelin sayısı ve işlediği suçların detayları belirtilmedi.

Öte yandan, Katar Başbakanı Halid bin Halife bin Abdülaziz es-Sani, 28 Ekim’de kadınların izinsiz aranmasına ilişkin bir soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Katar Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yolcuların kişisel hak ve özgürlüklerini ihlal ettiğimiz için pişmanız” ifadeleri yer almıştı.

TRUMP'IN DANSI DÜNYANIN GÜNDEMİNİ OTURDU

Sayfa Yükleniyor...