ABD ve İran heyetleri nükleer müzakerelere başladı

ABD ve İran heyetleri arasındaki nükleer müzakerelere ilişkin görüşmeler başladı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İranlı mevkidaşıMuhammed Cevad Zarif'in dün akşam yapılması planlanan görüşmesi ise bugüne ertelendi.

ABD ve İran heyetleri nükleer müzakerelere başladı

ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, nükleer müzakereler kapsamında dün Lozan'da bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, müzakerelerin yürütüleceği otele geç gelmesi nedeniyle Zarif ile görüşmesi bugüne ertelendi.

Müzakerelerin 19 Mart Perşembe gününe kadar sürmesi bekleniyor. Bu sabah gerçekleştirilecek görüşmeler sonrasında Zarif, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Almanya, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları ile AB Dışişleri ve Güvenlik Teşkilatı Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin de katılacağı bir toplantıda yer alacak.

Taraflar arasında 31 Mart'a kadar ön anlaşma niteliğinde bir çerçeve anlaşması sağlanması hedefleniyor. Mart sonuna kadar anlaşmaya varılamaması durumunda, nükleer müzakerelerden olumlu bir sonuç elde edilmesinin tehlikeye gireceğinden duyulan endişe nedeniyle son günlerde görüşmeler hızlandırıldı.

İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin son turu, 3-5 Mart'ta İsviçre'nin Montrö kentinde yapılmıştı.

ABD'de yayın yapan CBS News kanalına dün verdiği röportajda ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Mart sonuna kadar bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz" ifadesini kullanmış, Montrö'deki görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada da bazı ilerlemeler sağlandığını ifade ederek, hiç kimsenin İran'ın nükleer silah elde etmesini engellemek için yapılan müzakerelerden daha uygun, tutarlı ve kalıcı bir seçenek sunmadığını söylemişti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Abbas Arakçi ise Montrö'deki görüşmelerde birçok ilerleme sağladıklarını ancak bazı görüş ayrılıklarının bulunduğunu belirtmişti.

Nükleer görüşmelerde daha önce nihai anlaşmaya varılamamış, müzakereler 1 Temmuz 2015'e kadar uzatılmıştı. İran ve 5+1 ülkeleri, 31 Mart'a kadar ön anlaşma niteliğindeki bir çerçeve anlaşma yapmak istiyor.

Sayfa Yükleniyor...