Kerry: Suriye-Türkiye sınırında tam kontrolü sağlamak üzereyiz

Kerry, “IŞİD’e yönelik 10 bin hava saldırısı düzenledik, onların mali mekanizmalarını kırdık, petrol tesislerini vurduk, önemli yapı ve ağır silahlarına kullanamaz hale getirdik, Suriye-Türkiye sınırında tam kontrolü sağlamak üzereyiz" dedi.

Kerry: Suriye-Türkiye sınırında tam kontrolü sağlamak üzereyiz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye ve Irak’ta varlık gösteren terör örgütü IŞİD ile mücadelenin uzun süreceğini, dünyanın her tarafında bu örgütü sezmek için mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülke ve 2 uluslararası kuruluşun katıldığı IŞİD karşıtı koalisyon küçük grup toplantısı sona erdi. Londra ve Paris’te geçen yıl yapılan küçük grup toplantılarının bugün gerçekleştirilen üçüncüsünün ardından toplantının eş başkanları ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, ortak basın toplantısı düzenledi.

IŞİD’in yok edilmesi, mali kaynaklarının etkisiz hale getirilmesi, Libya’da ve diğer yerlerdeki etkinliğinin kırılması gibi konuların koalisyon ortaklarınca değerlendirildiği toplantı sonrasında konuşan Kerry, “Dünyanın her köşesinde IŞİD’i ezmeye devam edeceğiz ve kaynaklarını keseceğiz” dedi. Kerry, ABD Başkanı Obama’ya da atıfta bulunarak, IŞİD’e karşı mücadelenin uzun soluklu olacağını vurguladı.

“Son 16 aydır kaydettiğimiz gelişmeler göz ardı edilebilecek türden değil” diyen Kerry, “IŞİD’e yönelik 10 bin hava saldırısı düzenledik, onların mali mekanizmalarını kırdık, petrol tesislerini vurduk, önemli yapı ve ağır silahlarına kullanamaz hale getirdik, Suriye-Türkiye sınırında tam kontrolü sağlamak üzereyiz, eğitilmeleri sayesinde 20 bin Peşmerge kuvveti ve bin Irak polisi önemli başarılar elde etti. Onlar ki Ramadi ve Sincar kentlerini IŞİD elinden geri aldı” ifadelerini kullandı.

IŞİD ile mücadelede Suriye krizinin önemine vurgu yapan Kerry, “IŞİD’i yenmek için Suriye savaşını sonlandırmaya dönük görüşmeleri yapmalıyız. Çünkü, bu şekilde IŞİD’in bir ayağını kesebiliriz” dedi.

IŞİD ile mücadelede 11 Şubat’ta Münih’te güvenlik konferansı öncesinde konuyu tekrar ele alacaklarını ifade eden ABD Dışişleri Bakanı, bu hususta ilk kez gelecek hafta savunma bakanlarının Brüksel’de bir araya geleceklerini bilgisini verdi. Bazı bölge ülkelerinin ek kara birlikleri önerisinde bulunduğunu aktaran Kerry, bu konunun askeri uzmanları ilgilendirdiğini, onların da imkanlar doğrultusunda ne tür bir katkı yapabileceğini irdeleyeceğini söyledi.

RUSLAR’A, VİYANA HATIRLATMASI

Rusya’nın bölgedeki adımlarına yönelik soru üzerine John Kerry, Viyana’da Suriye krizine dönük yapılan anlaşmayı hatırlatarak, “Viyana’da bir anlaşmaya varılmıştı. Siyasi diyalog süreci başladığında ateşkes de olmalı ve şimdi Cenevre’de konuşmaya başladık. Bir ateşkes olduğu savındayız ve buna saygı gösterilmeli” dedi.
Kerry, “Suriye’de, Ruslar, rejimin uçaklarını, İranlıları, Hizbullah’ı kontrol edebilir. Biz de bunu desteklediğimiz muhaliflere ateşkese saygılı biçimde yapabiliriz” ifadesini kullandı.

“SURİYE’DE DURUM GÜN GEÇTİKÇE KÖTÜYE GİDİYOR”

ABD’li bakan Suriye’de kötüleşen duruma dikkati çekerek, “Suriye’deki durum iyiye gideceğine, gün geçtikçe kötüye gidiyor. Bugün Suriye’de 13 milyon Suriyelinin acil yardıma ihtiyacı var ve bunların 6 milyonu çocuk” dedi.

Madaya’da yaşanan açlık felaketine de değinen Kerry, Madaya’nın başkent Şam’a sadece 1 saatlik araba yolculuğu mesafesinde olduğunu vurgulayarak, bir an önce bu bölgeye insani yardım koridorunun açılması için rejime çağrıda bulunurken, çocukların açlığa bırakılmasının Esed rejiminin bir savaş taktiği olduğunu dile getirdi.
Bakan Kerry, Irak’ın mali anlamda ek desteklere ihtiyacı olduğunu bununla birlikte IŞİD’in elinden kurtarılan yerlerde elektrik ve su hizmetlerinin yeniden işler hale getirilmesi için Irak hükümetiyle işbirliği yapılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.
John Kerry, İtalya’yı da özellikle yerel güçlerin eğitiminde üstlendiği rol ve çabalarından ötürü övdü.

GENTİLONİ’NİN AÇIKLAMALARI

Basın toplantısında ev sahibi ülkenin Dışişleri Bakanı Gentiloni de IŞİD’e karşı mücadelede Paris’te yapılan son küçük grup toplantısından bu yana ileriye dönük olumlu adımlar atıldığını ancak henüz bir zafer ilan edilecek durumun bulunduğunu ifade etti. Gentiloni, Irak’ta askeri alandaki mücadelenin devam etmesine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.
Suriye krizi konusunda ülkesinin görüşlerini de dile getiren İtalya Dışişleri Bakanı, “Suriye’de bizim iddiamız; Cenevre’deki görüşmelerin, bir ateşkes sürecini ve son yıllarda yaşanan bu büyük insani trajediyi durduracak süreci başlatmasıdır” ifadelerini kullandı.

Paolo Gentiloni, soru üzerine, bir süre önce gündeme gelen İtalyan askerlerinin Irak’ta Musul Barajı’nda görev yapmasına ilişkin Bağdat hükümetiyle temas halinde olduklarını, barajın savunmasında görev alacak askerlerin görevlendirmesine yönelik tanımlamanın kısa zaman içerisinde yapılacağını bildirdi.

Bu arada, basın toplantısının son anlarında Kerry ile Gentiloni el sıkışırken, başına siyah bir örtü bulunan bir kadının “IŞİD’i siz yarattınız” diye bağırması salonda kargaşaya neden oldu. Korumalar, bağıran kişiye anında müdahale ederken, yaşananlar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen iki bakanın oradan uzaklaşmaları sağlandı.

Öte yandan, Kerry-Gentiloni basın toplantısında daha çok Irak ve Suriye’deki IŞİD ile mücadele konularına odaklanılsa da toplantının sonuç bildirgesinde, örgütün özellikle Libya’daki siyasi boşluktan faydalanarak güç kazanmasının yarattığı endişesi dile getirildi

Sayfa Yükleniyor...