Kıbrıs'ta "Enosis" krizi devam ediyor

Rum meclisinin adanın Yunanistan’a bağlanmasını öngören Enosis referandumunun 67 yıl sonra okullarda kutlanması yönünde aldığı ırkçı kararın neden olduğu kriz devam ediyor.

Kıbrıs'ta "Enosis" krizi devam ediyor

Birleşmiş Milletler arabulucusu Espen Eide liderler arasında mekik dokuyarak krizin aşılmas için yoğun çaba sarfederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Rum Meclis kararı düzeltilmezse, bundan sonraki müzakere süreci anlamsız hale gelir” dedi.

Rum lider tarafından, meclis kararını önemsizleştirilmeye yönelik girişimlere dikkat çeken Akıncı, kararın Kıbrıs Türk toplumunda infiale neden olduğunu ve güvensizlik yarattığını söyledi.

“Güven arttırıcı önlemlere ihtiyacımız var, güveni erozyona uğratacak davranışlara ihtiyacımız yok,” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta ilhak söylemlerine ilk başta seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak kendisinin karşı çıktığını hatırlattı.

“Benzeri bir tavrı, Güney’deki seçilmiş liderden beklemek de hakkımızdır” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bu davranışa Anastasiadis’in partisi DİSİ’nin de destek çıkmasının kabul edilecek bir yanının olmadığını belirtti.

Rum liderin meclis kararının iptal edilmesi konusunda bir an önce adım atması gerektiğini vurgulayan Akıncı, “ELAM küçük bir parti olmasına rağmen, büyük partiyl peşinden sürüklemiştir. Konuyu hafife alma niyetinde değiliz. Bu olay federal çözüm çabalarına ciddi darbe vurdu” diye konuştu.

Liderler yarın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yeniden biraraya gelecek. Cumhurbaşkanı Akıncı yarınki müzakerelerde sadece Rum meclisinin aldığı Enosis kararını eleştirmek ve geri alınmasını talep etmek üzere masada olacak.

Akıncı Kıbrıs meselesiyle ilgili diğer hiçbir konuda müzakere etmeyecek. Türk tarafı Rum meclisinin Enosis kararı düzeltilmeden müzakerelere devam edilemeyeceğini Rum tarafına iletecek.

Sayfa Yükleniyor...