İlişkili Haberler

İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında devam eden Kıbrıs görüşmelerinde taraflar bir anlaşma sağlayamadı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, konuyla ilgili açıklama yapmak üzere kameralar karşısına geçti.

"Sözlerime olumlu bir haberle başlayamamanın burukluğunu taşıyorum" diyerek sözlerine başlayan Akıncı, detaylı açıklamaları içeren bir toplantıyı İsviçre'den Kıbrıs'a döndüğünde yapacağını söyledi.

Görevde olduğu 2 yıldan bu yana müzakere sürecini yürüttüğünü söyleyen Akıncı, "Bu aslında 50 yıllık bir süreç. Geçen kasımdan bu yana bütün süreçlerin bu şehirlere taşınarak yapılan konferansların en büyük mimari Kıbrıs Türk tarafıdır" dedi.

"Biz olmasaydık süreç buralara gelemezdi" diyen KKTC Cumhurbaşkanı, "İki tarafın da kazanacağı ortam yaratmak mümkündü. O noktaya çok yaklaşıldı. Ancak iki tarafın da kaybettiği bir noktada bu iş maalesef olumsuz sonuçlandı" diye konuştu.

"İÇİMİZE SİNDİREMEZDİK"

Akıncı şöyle devam etti: Eşitlik, güvenlik, özgürlük içerisinde yaşanacak iki kesimli bir federal yapı için sürdürdük çalışmalarımızı. Ama bu niteliklerin olmadığı bir yapıyı da içimize sindiremez ve halkımıza bunu öneremezdik.

RUM TARAFINA "TOPRAK" ELEŞTİRİSİ

BM Genel Sekreteri'nin kendilerinden beklediği toprak açılımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Akıncı, "dönüşümlü başkanlık" başlığıyla ilgili Rum tarafını eleştirdi ve şu ifadeleri kullandı:

"Dönüşümlü başkanlıkla ilgili olarak Rum tarafı buna karşı olduğunu söyledi. Daha sonra değiştirerek toprakta kendilerinin sunduğu haritayı ve sıfır asker, sıfır garanti konusunu Türk tarafının kabul etmesiyle dönüşümlü başkanlığı kabul edebileceklerini belirttiler."