İlişkili Haberler

Kolombiya Sağlık Bakanı Andres Gaviria ilacı üreten firma ile hükümet arasında iki haftadır yürütülen müzakerelerin çıkmaza girdiğini söyledi.

"Müzakereler tamamen sona erdi ve artık anlaşma olmayacak" ifadesini kullanan Gaviria, hükümetin bu noktadan sonra ilaç için önümüzdeki günlerde kamu yararına tek taraflı olarak bir fiyat belirleyeceğini belirtti.

İlacın üreticisi Novartis şirketi ise yaptığı basın açıklamasında, Kolombiyalı yetkililerin henüz resmi bildirimde bulunmadığını kaydetti.

Açıklamada, "Novartis her iki tarafın özellikle de Kolombiyalı hastaların yararına olacak bir çözüm bulmaya asla kapılarını kapatmayacaktır" ifadesine yer verildi.

Kolombiya hükümeti ile Novartis arasında Imatinib-Glievic adlı kanser ilacının fiyatı için yapılan görüşmelerde, her biri 44 dolar olan 400 miligramlık haplar için hükümet 19 dolar fiyat önermişti. İlaç üreticisi Novartis ise bu teklifi reddetmişti.

KOLOMBİYA'DAN "ZORUNLU LİSANS" TALEBİ

ABD hükümeti ve İsviçreli ilaç devi Novartis, Kolombiya hükümetinin kanser ilacı "Glivec" için "zorunlu lisans" vermesini talep ediyordu. Kolombiya Sağlık Bakanlığı ise, kanser ilacı satışlarından yıllık 12.5 milyon dolar tasarruf sağlamak amacıyla "Glivec" ile "muadil ilaç"ların satışına onay vermeyi planlıyordu.

"Muadil ilaç"ların satışıyla kanser ilacı "Glivec"in fiyatının düşmesini engellemeye çalışan İsviçreli ilaç devi Novartis'in, Obama yönetimi ve ABD'li senatörler aracılığıyla lobi faaliyetlerine başladığı iddia edilmişti. Novartis'in ABD aracılığıyla Kolombiya hükümetine baskı yaptığı ileri sürülmüştü.