‘Komşu için yeni program’

Berlin’de bir araya gelen Merkel ve Sarkozy, Yunanistan’daki krizin çözümü için yeni bir programın gerekli olduğunun altını çizdi.

17.06.2011 - 14:25

‘Komşu için yeni program’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün başkent Berlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştü. Görüşme’yi en yakından takip eden başkentse Atina oldu. Zira Yunanistan hükümetinin tahvillerinin büyük bölümü bu iki ülkenin bankalarını elinde.

Başbakanlıkta gerçekleşen görüşme sonrasında Sarkozy ile basın toplantısı düzenleyen Merkel, Yunanistan'daki kriz ile ilgili olarak da Euro para biriminin Avrupa'nın entegrasyonu ile doğrudan bağlantısı olduğunu ve Euron’un korunması için her türlü çabanın harcanması konusunda Fransa ile görüş birliği içinde olduklarını belirterek, "Yunanistan için yeni bir programa ihtiyacımız var"

dedi.

Yunanistan için hazırlanacak yeni program çerçevesinde herkesin görevini yerine getirmesi, Yunan muhalefetinin de hükümeti bu konuda desteklemesi gerektiğini ifade eden Merkel, bu konuda Troyka raporunun beklenmesi gerektiğini ve özel mali kuruluşların da gönüllü olarak katkı sağlamasını istediklerini kaydetti.

‘HIZLI ÇÖZÜM İSTİYORUZ’
Almanya Başbakanı, özel mali kuruluşların Avrupa Merkez Bankası'nın kurallarına uyması gerektiğini ve bu konuda hızlı bir çözüm istediklerini de sözlerine ekledi.

Sarkozy de Euro’nun istikrarının sağlanması konusunda Almanya ile görüş birliği içinde olduklarını belirterek, Yunanistan için yeni bir programın gerekli olduğunu düşündüklerini, bunun için her türlü çabayı harcayacaklarını belirtti. Özel mali kuruluşların da gönüllü esasına dayalı olarak yardım etmesini beklediklerini belirten Sarkozy, ancak Avrupa Merkez Bankası'nın kurallarına kesin olarak uyulmasının şart olduğunu söyledi.

MERKEL: ERDOĞAN’LA SURİYE’Yİ KONUŞTUK
İki lider Ortadoğu’daki gelişmeler konusunda da mesajlar verdi.

Suriye yönetiminin kendi halkına karşı sergilediği tutumun kabul edilemeyeceğini, bu nedenle BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuda bir an önce anlaşma sağlamasını ümit ettiğini ifade eden Merkel, "Başbakan Erdoğan ile de Suriye konusunda ilerleme sağlanması için görüştüm" dedi.

Suriye konusunda bir BM kararı alınması durumunda buna uygun hareket edeceklerini ifade eden Sarkozy de, Libya konusunda çekingen davrandıkları şeklindeki eleştirileri reddederek, bu konuda iyi bir yolda olduklarını ve Libya lideri Muammer Kaddafi'nin gitmesi gerektiğini kaydetti.

Sarkozy, Libya'daki muhaliflerin oluşturduğu geçici hükümeti tanıyan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin tutumunu da desteklediğini söyledi.

Sarkozy ayrıca, ülkesindeki nükleer tesislerin dünyadaki en modern tesisler olduğunu belirterek, buna rağmen güvenlik adına santrallerde incelemeler yaptıklarına işaret etti.

Merkel ve Sarkozy, esir tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması çağrısında da bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...