Küresel ısınma davasında Macron’a 1 euro ceza

Fransa'nın başkenti Paris'te bir mahkeme, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u ve hükümetini, küresel ısınma ve iklim sorunları sebebiyle hükümetin üzerine düşen görebi yerine getirmediği gerekçesiyle suçlu bulduğunu açıkladı. 2019 Mart'ta birçok sivil toplum örgütü ve iklim aktivisti tarafından açılan dava yaklaşık 2 sene sürerken bölge mahkemesi, mevcut hükümetin COP21'de belirtilen emisyon değerleri hedefine ulaşmak için gerekli çabayı göstermediğine hükmederek Macron'a ve hükümetine 1 euro para cezası verilmesine karar verdi.

ntv.com.tr 04.02.2021 - 11:35 | Son Güncelleme : 04.02.2021 - 13:41

Küresel ısınma davasında Macron’a 1 euro ceza

Fransa'nın başkenti Paris'te bir mahkeme, Mart 2019'da birçok sivil toplum örgütü ve iklim aktivisti tarafından açılan küresel iklim davasını sonuçlandırdı.

Mahkeme, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u ve hükümetini, küresel ısınma ve iklim sorunları sebebiyle hükümetin üzerine düşen görebi yerine getirmediği gerekçesiyle suçlu bulduğunu açıkladı.  

New York Times’ın haberine göre, 2019 yılının Mart ayında birçok iklim aktivisti ve sivil toplum örgütü tarafından Macron hükümeti hedef alınarak açılan dava yaklaşık 2 yıl sürdü. Bölge mahkemesi, mevcut hükümetin COP21'de belirtilen emisyon değerleri hedefine ulaşmak için gerekli çabayı göstermediğine hükmederek Macron'a ve hükümetine 1 euro para cezası verilmesine karar verdi.

2 MİLYONUN ÜZERİNDE İMZA TOPLANMIŞTI

Paris bölge mahkemesinin kararı, bazı sivil toplum örgütleri ve aktivistlerin 2 milyonu aşkın vatandaştan imza toplayarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümeti aleyhine yeni bir dava açmasının hemen ardından geldi.

Haberde mahkemenin aldığı kararın herhangi bir hukuki yaptırımı olmadığına dikkat çekilirken bununla birlikte iklim sorunları sebebiyle mesleki zarar görenler ve sağlık sorunu yaşayanların Fransa'dan tazminat talep etmesinin önünü açtı. 

Mahkemenin aldığı karar, para cezasından ziyade iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya gereken önemin verilmesi adına bir emsal teşkil edebileceğinin altı çiziliyor.

Sayfa Yükleniyor...