Amsterdam'ın Schiphol Havaalanı’na inişi sırasında düşen THY uçağını kurtarma ve yardım çalışmalarını koordine etmekle görevli Emniyet Müdürü Ben van Mierlo, çalışmalarda büyük yanlış yapıldığını iddia etti ve görevlileri çok sert bir dille eleştirdi.

Emniyet Müdürü Mierlo, üst düzey polislerin bağlı bulunduğu sendikanın aylık dergisi “VMHP” de yer alan açıklamalarında, “Kurtarma çalışmalarında felaket üzerine felaket yaşandı” dedi.

Hollanda Ulusal Güvenlik Konseyi'ni ve isim vermeden Konsey Başkanı Vollenhoven’a ağır eleştirilerde bulunan Mierlo, kaza sonrasında çok hızlı bir şekilde olay yerine gittiklerini, aynı anda Ulusal Araştırma Konseyi görevlilerinin de olay yerine geldiğini ve insanları kurtarmak, ölenleri tespit etmek yerine, kara kutuların peşine takıldıklarına dikkat çekti.

ÖNCELİK İNSANLARDA OLMALI
Mierlo, bu ve benzeri kazalarda önceliğin tartışmasız insanlarda olduğunu belirterek, “Birinci öncelik kaza kurbanlarına hızlı şekilde insani yardım yapmaktır. Kaza nedeninin ortaya çıkarılması ikinci planda kalır” dedi.

Mierlo açıklamalarında ayrıca, “Yaralılara zamanında müdahele edilseydi, ölü sayısının daha az olabileceği” şeklinde üstü kapalı bir ifade de kullandı.

Bu arada, polis dergisinde çıkan açıklamalara cevaben çok kısa bir açıklama yapan Hollanda Güvenlik Konseyi sözcüleri, “Eeleştirilere yanıt vermek istemiyoruz. Her polisin ya da yardım görevlisinin araştırma konseyi yetkilerini bilmesine imkan yok” dedi.

THY'nin Tekirdağ adlı uçağı, geçtiğimiz 25 Şubat’ta Amsterdam'da düşmüş, kazada 3’ü mürettebat 9 kişi yaşamını yitirmiş, 90’nın üzerinde yolcu yaralanmıştı.