Kuzey Irak'la buzlar eriyor mu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ın başkenti Bağdat ve Basra'nın ardından Kuzey Irak'a geçerek, Erbil'de temaslarda bulundu. Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşen Çavuşoğlu, Türkmen siyasetçilerle de bir araya geldi.

NTV Haber 29.04.2019 - 23:13

Kuzey Irak'la buzlar eriyor mu?

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bağdat Be basra temaslarının ardından Erbil'e geçti. Bir dizi görüşmede bulundu.

Çavuşoğlu'nun ilk görüşmesi Türkmen siyasilerle oldu. Irak Türkmen Cephesi Erbil İl Başkanlığı'nda Türkmen siyasi yetkililerle basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, görüşmelerin ardından Twitter hesabindan açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Irak'ın 3'üncü, Irak Kürt bölgesinin ise 2'nci büyük etnik grubu Türkmen kardeşlerimiz, hem Irak hem IKB'de yönetimde temsil edilmeli." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı; Erbil temaslarında Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile de ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

Bu görüşme sonrasında da Twitter hesabından Türkiye-Irak arasında açılması planlanan Ovaköy Sınır Kapısı'na değindi. Çavşoğlu, "Ovaköy’de ikinci sınır kapısı açılması hem Irak hem İKB için yararlıdır. İşadamlarımızın faaliyetlerini destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Güvenlik Ajansi Müsteşarı Mesrur Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile de ayrı ayrı görüştü.

Çavuşoğlu, Erbil temasları öncesinde Bağdat'ta Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi; Basra'da ise Vali Esad İdani ile bir araya gelmişti.

Ankara-Erbil hattında ilişkiler, Irak'in kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin bağımsızlık referandumu sonrası gerilmişti.

Sayfa Yükleniyor...