Kuzey İrlanda’yı karıştıran ilişki

Kuzey İrlanda Birinci Bakanı Peter Robinson'un 60 yaşındaki eşi İris Robinson'un özel hayatına ilişkin tartışmalar, gündeme gelen yeni iddialarla siyasi boyut kazandı.

Kuzey İrlanda’yı karıştıran ilişki

Yılbaşı öncesinde "psikolojik sorunlarını" gerekçe göstererek gelecek seçimlerde adaylığını koymayacağını duyuran ve önceki gün bu kararının ardında yatan nedenleri sıralarken, "bir süre önce evlilik dışı bir ilişki yaşadığını ve duyduğu pişmanlık nedeniyle intiharı denediğini" açıklayan Milletvekili İris Robinson ile ilgili yeni iddialar, İngiliz BBC televizyonunda gündeme geldi.

BBC'de bir programa katılan ve şu an 21 yaşında olan Kirk McCambley'in, "2008 yılında kısa süreli ilişki yaşadığı İris Robinson'un Kuzey İrlanda'daki 2 iş adamından belediye meclis üyeliği nüfuzunu kullanarak borç aldığı 50 bin poundu lokanta açması için kendisine verdiğini ve daha sonra bu parayı geri istediğini" öne sürmesi, tartışmaların derinleşmesine neden oldu.

Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık parlamentolarında seçim bölgesi Strangford'u temsil eden İris Robinson, bugün Demokratik Birlik Partisi'nden ihraç edildi.

İris Robinson'un birkaç gün içinde milletvekilliğinden çekilebileceğini bildiren İrlanda basını, "parti yetkililerinin, Kuzey İrlanda parlamentosunda boşalan yere kimin geçeceğine karar vermek için pazartesi toplanacağını, Birleşik Krallık'ta boşalan sandalye içinse ülkede yapılacak genel seçimlerin bekleneceğini" duyurdu.

ROBİNSON'UN İSTİFASI İSTENİYOR
Tartışmalar üzerine istifası istenen Kuzey İrlanda Birinci Bakanı Peter Robinson da, "şahsına yönelik saldırılara karşı koymakta kararlı olduğunu" belirterek, tartışmaların siyasi kariyerini etkilemesine izin vermeyeceğini ortaya koydu.

Peter Robinson, eşinin itirafı üzerine önceki gün yaptığı açıklamada, "olanları, eşinin Mart ayındaki intihar girişiminden sonra öğrendiğini, ilk anda ayrılma eğilimine girmiş olsa da daha sonra 40 yıllık bağlılıklarını ve eşinin kendisine her alanda vermiş olduğu desteği de düşünerek evliliğini kurtarma kararı aldığını" söylemişti.

BAĞIMSIZ SORUŞTURMAYI KABUL ETTİ
Olayla ilgili bağımsız bir soruşturma açılmasını kabul eden Robinson, karısının parama toplama girişimiyli gili bilgisi olmadığını savunuyor.

Kuzey İrlanda'yı sarsan iddiaların, Demokratik Birlik Partisi ile Sinn Fein partisi arasındaki fikir ayrılıkları nedeniyle halihazırda "sallantıda" olan Kuzey İrlanda yönetiminin akıbetini ne yönde etkileyeceği konuşuluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...