Londra'da terör bağlantılı saldırı

Londra'da iki kişiyi bıçakla yaralayan saldırgan polis tarafından vurularak öldürüldü. Yaralılardan birinin hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi. Terör bağlantılı bir suç nedeniyle ceza alan saldırganın kısa süre önce serbest kaldığı ve olay sırasında polis takibi altında olduğu açıklandı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 02.02.2020 - 22:47 | Son Güncelleme : 03.02.2020 - 01:50

Londra'da terör bağlantılı saldırı

İngiltere'nin başkenti Londra'da bıçaklı saldırı meydana geldi. Polis, iki kişiyi bıçakla yaralayan saldırganı silahla vurarak öldürdü. 

Olay Londra'nın güneyindeki Streatham semtinde meydana geldi.

Görgü tanıkları saldırganın elinde büyük bir bıçak olduğunu, göğsünde silindir şeklinde metal bir kutu bulunduğunu anlattı.

Bıçaklı saldırgana sivil kıyafetli bir polis memurunun müdahale ettiği de görgü tanıklarından gelen bilgiler arasında.

Londra polisinin açıklamasına göre, başkentin güneyindeki Streatham bölgesinde dün yerel saatle 14.00 (TSİ 17.00) gerçekleştirilen bıçaklı saldırıda yaralanan iki kişiden birinin hayati tehlikesi bulunuyor. 

Ayrıca üçüncü bir kişi de polisin ateş açması sonucu kırılan bir cam nedeniyle hafif yaralandı.

Polisin vurarak öldürdüğü saldırganın üzerindeki bombaya benzeyen düzeneğin ise sahte olduğu tespit edildi.

KISA SÜRE ÖNCE SERBEST BIRAKILMIŞ

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, saldırganın kısa bir süre önce hapisten çıktığını ve olay sırasında polis takibi altında olduğunu bildirdi.

Haberde, saldırganın terör bağlantılı bir suç nedeniyle 3 yıl hapis cezası aldığı ancak infaz kanunları çerçevesinde erken tahliye edildiği belirtildi.

Sky News kanalı, fotoğrafını yayınladığı saldırganın isminin Sudesh Amman olduğunu iddia etti.

Daily Mirror gazetesi de hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde saldırganın 19 yaşında olduğunu, terör dökümanları bulundurmak ve yaymak suçundan hapis cezası aldığını duyurdu.

ERKEN TAHLİYELER KONUSUNDA YENİ ÖNLEMLER

Başbakan Boris Johnson, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, kasım ayındaki benzer bir saldırının ardından daha uzun hapis cezaları ve polise daha fazla kaynak ayrılmasını içeren bir önlem paketini ilan ettiklerini hatırlatarak pazartesi günü bu konuda daha fazla düzenlemenin duyurulacağını bildirdi.

KASIM'DAKİ SALDIRI DA TERÖR HÜKÜMLÜSÜ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ 

Londra'nın merkezindeki London Bridge'de (Londra Köprüsü) 29 Kasım 2019'da düzenlenen bıçaklı saldırıda iki kişi hayatını kaybetmiş, polis saldırganı yine vurarak öldürmüştü.

Saldırganın terör saldırısı planlama suçundan 16 yıl hapse mahkum edildiği ancak infaz kanunları uyarınca erken salındığı belirlenmişti. Hükümet, önlem olarak erken tahliyelerin önüne geçileceğini açıklamıştı.

Londra'da kasım ayında da benzer bir saldırı meydana gelmiş, bıçaklı saldırgan iki kişiyi öldürmüş, üç kişiyi yaralamıştı.

Sayfa Yükleniyor...