Macron duyurdu: DAEŞ'in Sahraaltı Afrika sorumlusu öldürüldü

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, DAEŞ'in Sahraaltı Afrika sorumlusu Adnan Abou Walid al-Sahraoui'nin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.09.2021 - 03:37

Macron duyurdu: DAEŞ'in Sahraaltı Afrika sorumlusu öldürüldü

DAEŞ'in Sahraaltı Afrika'daki (Sahel) bir numaralı ismi Adnan Abou Walid al-Sahraoui'nin, Mali'de konuşlu Fransız Barkhane güçlerince öldürüldüğü bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Büyük Sahra'daki terör örgütü DAEŞ'in lideri Sahraoui'nin, Fransız kuvvetlerince etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Bunun, Fransa'nın Sahel'de terör gruplarına karşı yürüttüğü mücadelenin başarısı olduğuna değinen Macron, Fransız halkının, bölgede hayatını kaybeden ve yaralanan Fransız askerleri ile ailelerini hatırlarına getirdiğini kaydetti.

Macron, "Afrikalı, Avrupalı ve Amerikalı partnerlerimizle bu mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de Twitter'dan, DAEŞ'in Sahel'deki 1 numaralı isminin, Barkhane kuvvetlerince öldürüldüğünü aktararak, bunun, uzun soluklu bir çalışmanın neticesi olduğu bilgisini paylaştı.

Büyük Sahra DAEŞ'i (EIGS) olarak bilinen ve Sahraoui'nin başını çektiği örgüt, Mali, Nijer ve Burkina Faso'yu kapsayan üç ülkenin sınır bölgesindeki saldırılardan sorumlu tutuluyor.

Sayfa Yükleniyor...