Manş Denizi'nde izdiham: 5 göçmen hayatını kaybetti

Fransız yetkililer, Manş Denizi'ni geçmeye çaşlışan 112 kişilik bottaki 5 göçmenin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ölümlerin bir izdiham sırasında meydana geldiği belirtilirken, 47 kişinin kurtarıldığı, 50 kişinin ise yolculuğa devam etmek istedikleri bildirildi. Olay, İngiliz hükümetinin tartışmalı sığınmacı yasasını kabul etmesinin ertesi gününde yaşandı.

Manş Denizi'nde izdiham: 5 göçmen hayatını kaybetti

Manş Denizi'ni geçmeye çalışan beş hayatını kaybetti.

polis sözcüsü, yerel La Voix duNord gazetesinin daha önce verdiği bir haberi doğruladı.

Fransa'nın kuzeyindeki yerel yetkililerden yapılan açıklamada, botta 112 kişinin olduğu belirtildi.

Bir sözcü, Fransa sahil güvenliğinin, göçmenlerin Manş Denizi'ni geçme girişimleriyle bağlantılı olarak denizde çok sayıda arama-kurtarma operasyonu yürüttüğünü söyledi.

La Voix du Nord gazetesine göre, devam eden aramalar için helikopterler ve kurtarma botları seferber edildi.

Sahil güvenlik yetkilisi ölümlerin bir izdiham sırasında meydana geldiğini söyledi.

Bir devlet yetkilisi de daha sonra yaptığı açıklamada, olayın tekne açıkta seyrederken meydana geldiğini, 4 kişinin hastaneye kaldırıldığını ancak ölüm riski taşımadıklarını, 47 kişinin ise kurtarıldığını bildirdi.

Fransız yetkili, 50'den fazla göçmenin ise tekneden kalarak, yolculuğa devam etmek istediğini kaydetti.

YASANIN KABUL EDİLMESİNİN ARDINDAN YAŞANDI

Olay, Rishi Sunak liderliğindeki Birleşik Krallık hükümetinin, küçük teknelerle Birleşik Krallık'a gelen sığınmacıları Ruanda'ya sınır dışı etmesine olanak tanıyan yasayı kabul etmesinin ertesi sabahında meydana geldi.

'nin yasadışı göçten sorumlu bakanı Michael Tomlinson, Manş Denizi'nde art arda dokuz aydır ölümler yaşandığını söyledi.

ITV'de yayınlanan Good Morning Britain programında kendisine bu haberler sorulduğunda Tomlison: "Bunu duymak kesinlikle tüyler ürpertici" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...