Haniye, Türkiye hükümetine ve halkına Filistin’e verdikleri destek dolayısıyla teşekkürlerini sunmak için Türkiye’yi ziyaret ettiklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Filistin’i ilgilendiren birçok önemli konuda görüştüklerini ifade eden Haniye, “Karşımızda her zaman olduğu gibi dost ve kardeşten sıcak bir ilişki gördük” dedi.

Filistin halkının Özgürlük filosu şehitlerine vefa borçlu olduğunu belirten Haniye, tarihe adını altın harflerle yazdıran Mavi Marmara gemisinin Gazze’ye ve Filistin davasına büyük katkısının olduğunun altını çizdi.

'ORTAK BİR YÖNETİM KURACAĞIZ'
Filistin’de oluşan iki devletli yapının kaldırılması için çalıştıklarını bildiren Haniye, bu yıl içinde yapılacak seçimlerden önce Gazze ve Batı Şeria yönetimleri arasında ortak bir yönetimin kurulacağını söyledi.

Hamas’ın El Fetih örgütünün yıllardır takip ettiği yolu izlediği yönündeki iddialara da cevap veren Haniye, “Biz, Filistin halkının hakkı olan bir iddiamızdan taviz vermedik ve vermeyeceğiz” dedi.

'ANKARA ESİR DEĞİŞİMİNDE ÖNEMLİ ROL OYNADI'
Türkiye’nin esir değişimi anlaşması ve Filistinli gruplar arasında uzlaşmada önemli rol oynadığını belirten Haniye, Türkiye’nin birçok alanda Filistin’e yaptığı desteğin büyük bir takdirle karşılandığını vurguladı.