Meksika'da seçim zaferi muhalefetin

Meksika'da pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini muhalefetin adayı Enrique Pena Nieta'nın kazandığı bildiriliyor.

02.07.2012 - 10:35

Meksika'da seçim zaferi muhalefetin

Sandık çıkış anketleri, Nieto'nun oyların yüzde 40'ını aldığını ortaya koyuyor. 45 yaşındaki eski eyalet valisinin zaferiyle ülkeyi 70 yıldan uzun süre yönetmiş olan PRI Partisi'de iktidara geri dönmüş olacak.

Uyuşturucu çetelerinin şiddet ve yıldırma eylemlerine girişmesi kaygıları nedeniyle seçimlerde binlerce polis görevlendirildi.

Meksikalılar seçimlerde ayrıca yeni Kongre ve bazı eyalet valileri için de oy kullandı.

İlk sonuçların açıklanmasının ardından Kurumsal Devrimci Parti PRI'nın genel merkezinin önünde kutlamalar başladı.

Partinin genel başkanı Joaquin Coldwell, verilerin Nieto'nun seçimleri kazanacağını ortaya koyduğunu söyledi.

Seçim kampanyası ağırlıklı olarak ekonomi ve uyuşturucuyla mücadele üzerine odaklanmıştı.

Nieto, PRI'nın uzun ve zaman zaman şaibeli olarak görülen geçmişinden kopuşa işaret eden yeni yüzü olarak sunulmuştu.

Eyalet valiliği dönemine atıfla daha çok kamu hizmetleri ve altyapının geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaşacağını kaydeden Nieto, kampanyası sırasında yoksulluğa kökten çözüm vaadinde bulunmuştu.

BBC'nin Mexico City'deki muhabiri Will Grant, resmi açıklamanın henüz yapılmadığını, ancak sonuçların beklenenden farklı olacağını düşünenlerin sayısının çok olmadığını aktardı.

İktidardaki PAN Parti'nin adayı Josefina Vazquez Mota ise yenilgiyi kabullendiğini açıkladı.

Sandık çıkış anketleri solcu aday Andres Manuel Lopez Obrador'un da oyların yüzde 30'unu alarak ikinci sırada yer aldığına işaret ediyor.

Lopez Obrador henüz herhangi bir açıklama yapmış değil. Solcu aday, ikinci sırada bitirdiği 2006 seçimlerinin ardından Felipe Calderon'un zaferini tanımamış, seçimlerin ardından ülkede yaygın gösteriler düzenlenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...