İsrail gazetesi Haaretz, İnsani Yardım Vakfı İHH organizasyonu ileFilistin'e yardım taşıyan filonun Gazze'ye girişine izin verilmesi için, Hamas'ın elinde esir bulunan asker Gilad Şalit'in babasından bir teklif yağıldığını yazdı.

Habere göre, 3 yılı aşkın bir süredir Hamas'ın elinde esir tutulan İsrail askeri Gilad Şalit'in babası Noam Şalit, İHH filosunun oğluna bir mektup ve bir paket götümesi karşılığında, İsrail hükümeti ile filonun Gazze'ye girebilmesi konusunda müzakere edebileceğini söyledi.

Ancak habere göre, İHH yetkilileri bu teklifi kabul etmedi.

İSRAİL: FİLO DURDURULACAK
Öte yandan İsrail'in "Yediler" olarak adlandırılan dar kabinesi, Gazze'ye yardım taşıyan uluslararası filonun durdurulmasına ve gemilerdeki yardım malzemelerinin Gazze'ye transfer edilmesine karar verdi.

EYLEMCİLER TUTUKLANIP GERİ GÖNDERİLECEK
"Yediler"in dün yaptığı toplantıda "gerekirse güç kullanılarak gemilerin Aşdod limanına getirilmesi kararına varıldığı", gemideki eylemcilerin tutuklanması ve ülkelerine geri gönderilmesinin de kabinece benimsendiği bildirildi.

Toplantıdaki bir bakanın "Gazze'den Sderot'a atılan roketlerin Aşdod'a getirilerek, gemideki eylemcilerin ve basın mensuplarının görmelerinin sağlanmasını" önerdiği kaydedildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri, gemilerin Gazze yolculuğuna izin verilmeyeceğini sık sık tekrarlıyor.

ANKARA DEVREDE
Ankara ise ambargo altındaki Gazze'ye insani yardım malzemesi taşıyan gemileri durdurmaya hazırlanan İsrail'i vazgeçirmeye çalışıyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, İnsani Yardım Vakfı ve uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan organizasyonun amacının iyi anlaşılması için girişimde bulunduklarını söyledi.

Türkiye'nin İsrail'deki büyükelçiliğinin devrede olduğunu kaydeden Özügergin, "İsrail tarafına bunun siyasi bir şov olmadığı söylendi. Bu, insanlara, ihtiyaç duydukları yardım malzemesinin sıradışı yollardan da olsa ulaştırılması meselesedir" dedi.

Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım filosunun organizasoyonunu yapan İnsani Yardım Vakfı İHH Başkanı Bülent Yıldırım İsrail'den gelen açıklamalar karşısında, “Geri adım atmayacağız. Bu gemiler yola çıkacak ve Gazze’ye girecek” dedi.

Reuters ajansının haberine göre ise, adı açıklanmayan İsrail ordusundan bir yetkili, ''İsrail savunma güçleri ve donanması, hükümetin verdiği talimat doğrultusunda Gazze kıyısına ulaşılmasını engellemek amacıyla hazırlık yapıyor'' dedi.

Daha önce Gazze kıyılarında ambargo uygulamasının delinmesini engellemeyi amaçlayan tatbikatlar yapıldığını belirten ordu yetkilisi, ''yardım gemilerinin yapılacak uyarıyla geri dönmemeleri halinde İsrail donanmasına ait gemiler tarafından İsrail limanlarına çekileceğini'' söyledi.

TERÖR MALZEMESİ KONTROLÜ YAPILACAK
Daha sonra gemideki yolcu ve mürettebatın ülkelerine gönderileceğini, gemideki yükün ise Gazze'ye transfer edileceğini belirten İsrail ordu yetkilisi, ''İsrail güçlerinin söz konusu gemileri limana çekmeden önce taşınan yüklerde terör malzemesi ve patlayıcı olmadığını kesinleştireceklerini'' kaydetti.

Hamas'ın seçimleri kazanarak Gazze'de kontrolü ele aldığı 2007 yılında İsrail ve Mısır bu bölgeyle olan sınırlarını kapattı. Yaklaşık 1,5 milyon insanın yaşadığı Gazze'de ilaç, gıda ve içecek su temini ciddi bir sorun haline geldi.

TOPLAM 9 GEMİ BULUNUYOR
Gazze'ye yol alan ve "Özgürlük Filosu" olarak adlandırılan yardım filosunda Türkiye'den 3, İngiltere'den 2, İrlanda, Cezayir, Kuveyt ve Yunanistan'dan birer olmak üzere toplam 9 gemi bulunuyor.

Çeşitli ülkelerden insan hakları savunucuları, milletvekili, doktorlar ve gazetecilerin bulunduğu gemiler yaklaşık 10 bin ton tıbbi malzeme, inşaat malzemesi ve çeşitli insani yardım malzemesi taşıyor.