Merkel'den Atina'ya tam not

Almanya Başbakanı Ankela Merkel, dört yıldan bu yana ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan'ın gösterdiği gayretlerin olumlu sonuçlar vermeye başladığını açıkladı.

Merkel'den Atina'ya tam not

Angela Merkel Atina'ya gerçekleştirdiği bir günlük ziyareti süresinde Yunan Başbakanı Andonis Samaras ile yaptığı görüşmesinden sonra Yunanistan'ın uluslararası para piyasalarındaki güvenini yeniden kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu gayretlerinden dolayı Atina'yı tebrik eden Merkel, Yunanistan'ın aynı yolda ilerlemesini tavsiye ederken de,  Yunanistan'ın karşılaştığı ekonomik sorunları, kendi doğup büyüdüğü Doğu Almanya'nın bütünleşme sürecinde yaşadığı sorunlara benzetti ancak Alman halkının gösterdiği üstün gayretlerin sonucunda feraha kavuşmasını örnek gösterdi.

Yunan başbakanı Andonis Samaras ise, Yunan halkının fedakarlığı sonucunda birincil derecede bütçe fazlasının elde edilmesinin de piyasalarda büyük rol oynadığından söz etti.

Yunan hükümetinin bundan böyle, yatırım, kalkınma ve işsizlikle mücadele konularına ağırlık vereceğini söylerken, "Yakalamış olduğumuz bu momentum sadece psikolojimizi düzeltmiştir, kat etmemiz gereken daha çok yol var" dedi.

GENÇ GİRİŞİMCİLERE ORTAK FİNANS
Merkel'in Atina ziyareti süresinde Alman ve Yunan ekonomi bakanları, Yunanistan'daki genç girişimciler ile küçük ve orta ölçekteki şirketlerin yararlanması amacıyla Almanya ve Yunanistan'ın 100'er milyon Euro düzeyinde ortak bir bütçe oluşturulmasına karar verildi.

PROTESTO GÖSTERİLERİ EKSİK OLMADI
Bu arada Merkel'in Atina ziyaretini protesto etmek için ana muhalefet radikal sol Syriza partisi ile bazı sendikalar şehir merkezinde yürüyüş düzenlediler. Merkel'in ziyareti nedeniyle yolların trafiğe kapatıldığı Atina'ya konuşlanan 6 bin kadar polise su şişeleri atmakla yetinen göstericiler, daha sonra olaysız bir biçimde dağıldı.

PUTIN'İN TEHDİTLERİ CİDDİYE ALINIYOR
Merkel Atina ziyareti süresinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'dan doğal gaz alan 13 AB ülkesine ilettiği mektubun ciddiye alındığını açıkladı.

Putin'in Avrupa ülkelerine Ukrayna üzerinden aktarılan gazın kesilebileceği ile ilgili uyarısı karşısında AB dışişleri bakanlarının önümüzdeki Pazartesi günü olağanüstü toplanacağını ve aynı konuda ABD, AB, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının da ye alacağı ayrı bir toplantının yapılmasının amaçlandığını sözlerine ekledi.

AB dönem başkanlığını yürüten Yunanistan başbakanı Samaras da Ukrayna krizinin AB ülkelerini doğrudan etkilediğini belirtirken " 6 AB ülkesinin yüzde yüz; 13'ü de yüzde 50'den fazla Rus gazına doğrudan bağımlı olduğu" gerekçesiyle Putin'in tehditlerinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...