Merkel'in makamında casus yazılım

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bir danışmanına ait harici bellekte casus yazılım tespit edildiği iddia edildi. Casus yazılımın ABD ve İngiltere istihbarat birimleri tarafından geliştirildiği ileri sürüldü.

Anadolu Ajansı 29.12.2014 - 16:27

Merkel'in makamında casus yazılım

Alman Bild gazetesinde yer alan habere göre, Başbakanlık'ta Avrupa politikalarından sorumlu bir danışmanın, çalışma ofisinde kendisine ait harici belleği taktığı bilgisayarın uyarı vermesi üzerine teknik ekip inceleme başlattı.

Güvenlik ve Enformasyon Tekniği Dairesi'nce (BSI) Başbakanlık'taki yaklaşık 200 bilgisayar güvenlik kontrolünden geçirildi.

Kontrollerde, danışmana ait harici bellekte ''Regin" adı verilen casus yazılım tespit edildi. Bilgisayarlarda ise herhangi bir casus yazılıma rastlanmadı.

Yeni nesil siber casusluk aracı "Regin" yazılımı ile bilgisayar donanımının bazı parçalarının uzaktan kumanda edilebildiği, şifrelerin çalınabildiği, ekran görüntülerinin alınabildiği ve silinen dosyaların tekrar oluşturulabildiği vurgulandı.

Söz konusu casus yazılımın ABD ve İngiltere istihbarat birimleri tarafından geliştirildiği iddia ediliyor.

Federal Basın Merkezi'ndeki haftalık olağan basın toplantısında konuyla ilgili soruları yanıtlayan Hükümet Sözcü Vekili Christiane Wirtz, ''Bu konuyu teyit edemem. Şu anda Başbakanlık'taki bilgi işlem sistemine herhangi bir bulaşma mevcut değil'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...