İsrail polisi, Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ile saldırdı

Cuma namazından sonra Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombalarıyla müdahale eden İsrail polisi, cemaati boşalttıktan sonra Harem-i Şerif’in tüm kapılarını bir süre kapattı.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ile saldırdı

polisinin cuma namazının ardından Mescid-i Aksa’ya girerek, cemaate saldırmasının ardından olaylar çıktı.

Ses bombalarıyla cemaate saldıran polise, Filistinli bir grup genç, havai fişeklerle karşılık verdi.

Ayrıca Aksa’nın Meğaribe kapısında toplanan cami cemaati, tekbir ve sloganlarla polisini protesto etti.

Tepkilere rağmen Harem-i Şerif’i terk etmeyen İsrail polisi, cemaati dağıtarak Aksa’dan çıkarmak için sert müdahalede bulundu.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ile saldırdı - 1

Cemaati zor kullanarak Mescid-i Aksa’dan çıkaran polisi, şu ana kadar iki Filistinliyi yaraladı, bazılarını da gözaltına aldı.

Olaylar sırasında Harem-i Şerif’in içinde bulunan Kıble Mescidi'nin kapılarını kapatan polisi, mescidin içine ses bombası attı.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’nın tüm kapılarını kapatırken içeride kalan cemaati dışarı çıkardı.

Bu arada Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail polisinin, Kubbetu's Sahra'nın kapısını kapatarak, içerideki bir grup kadını kuşatma altına aldığını belirtti.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ile saldırdı - 2

Dibs, Kıble Mescidi içerisinde de bir grup cemaatin kuşatıldığını aktardı.

polisinin saldırılarında birçok kişinin hafif şekilde yaralandığını ancak şu an için bu konuda net bir sayı vermenin mümkün olmadığını kaydeden Dibs, pek çok kişinin ise Mescid-i Aksa'dan çıkışları sırasında gözaltına alındığını ifade etti.

Firas Dibs, Mescid-i Aksa'nın kapılarının bir süre sonra tekrar açıldığını belirtti. Kapıların açılmasının ardından onlarca kişi namaz kılmak için tekbir getirerek Mescid-i Aksa'ya girdi.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ile saldırdı - 3

polisi, geçen yıl 14 Temmuz’da 2 polisi ile 3 Filistinlinin hayatını kaybettiği olayların ardından Mescid-i Aksa’yı iki gün kapatmıştı.

İsrail yönetimi, 16 Temmuz’da Aksa’nın kapılarını açmış ancak tüm kapılara dedektör yerleştirmişti.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ile saldırdı - 4

Bu adım nedeniyle Mescid-i Aksa’ya girmeyi reddeden Filistinliler, yaklaşık iki hafta boyunca vakit namazlarını Harem-i Şerif’in kapılarında kılmıştı.

Artan protesto ve tepkiler üzerine Güvenlik Kabinesi, aldığı kararla Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki dedektörleri 27 Temmuz 2017’de kaldırmıştı.

Sayfa Yükleniyor...