Miçotakis'ten Doğu Akdeniz açıklaması

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina ve Kahire yönetimlerinin, Doğu Akdeniz'de imzaladığı kısmi Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmasını genişletme yönünde mutabık olduğunu bildirdi.

Miçotakis'ten Doğu Akdeniz açıklaması

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi ile Atina'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması düzenlendi.

Yunan Başbakan, ABD Başkanlığı'na seçilen Joe Biden'ın bölgede güvenlik dengelerinin kurulmasına önemli katkılarda bulunacağını ifade etti.

Miçotakis, Mısır ve 'ın 6 Ağustos'ta imzaladığı deniz yetki alanlarının belirlenmesine ilişkin anlaşmanın kapsamının genişletilmesi için her iki tarafın da görüşmelere devam etmeye hazır olduğunu kaydetti.

Mısır lideri es Sisi ise Yunanistan'a destek mesajı vererek "Hep yanınızda olacağız" dedi.

"TÜRKİYE İÇİN YOK HÜKMÜNDE"

Atina yönetimi, 6 Ağustos'ta Mısır ile MEB anlaşması imzalamıştı.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasındaki MEB anlaşmasına ilişkin, "İmzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız, sahada ve masada ortaya konacaktır." açıklamasında bulunmuştu.

Kahire ile Atina yönetimleri arasında imzalanan sözde anlaşma, 18 Ağustos'ta Mısır Meclis Anayasa ve Yasama Komisyonu tarafından onaylanmıştı.

Söz konusu anlaşma, 27 Ağustos'ta da Yunanistan Meclisinde kabul edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...