Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti'nin 16 yaşından küçüklere alkol satmanın yasaklanmasına dair önerisi İtalya'da tartışma yarattı.

Alkol satanlara ve gençlerin ailelerine ceza yaptırımı öngören yasa, Napoli ve Padova kentleri belediyeleri tarafından olumlu karşılanırken; Venedik Belediyesi yasak getirmenin faydası olmayacağını savunuyor.

İtalya İçişleri Bakanı Roberto Maroni hükümetin böyle bir uygulamaya gitmeyeceğini açıklarken Milano örneğinin hükümet tarafından değil diğer belediyeler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu açıklamanın İçişleri Bakanlığı'nın Milano Belediyesi'nin yasağına karşı olduğu anlamına gelmediğini özellikle belirten Maroni, hükümet içinde böyle bir teklif geldiği takdirde değerlendirmeye tabi tutulacağını söyledi.

BERLUSCONİ OLUMLU BAKIYOR
Milano Belediyesi'nin 4 ay boyunca uygulayacağı yasağın sonuçları merakla beklenirken Başbakan Berlusconi, geçtiğimiz günlerde konu hakkında yaptığı açıklamalarda böyle bir yasaya olumlu baktığı yönünde demeçler vermişti.

İtalya Belediyeleri Derneği Başkanı olan Torino Belediye Başkanı da gençlerin alkol yasağını delmek amacıyla geceleri bir şehirden diğerine gitmelerine engel olmak için ülke çapında bir uygulamanın gerekli olduğuna dikkat çekti. Hıristiyan Demokrat Parti bu fikirden yola çıkarak konuyu parlamentoya taşıdı.

Brescia Belediyesi ise barmenler ve gençler arasında arabuluculuk yapacak kişileri devreye sokma önerisini gündeme getirdi.

GENÇLERE İÇKİ SATANA 500 EURO CEZA
Dün Milano'da yürürlüğe girem yeni yasaya göre 16 yaşından küçüklere alkollü içki satanlara ve alanlara 500 Euro'ya kadar varan para cezası kesilecek.

İstatistiklere göre İtalya'da her 10 gençten 8'i hafta sonu alkollü içki kullanıyor.