Mısır Türk ordusunu örnek alabilir

Ünlü strateji uzmanı Brzezinski, Türk ordusunun demokrasinin garantörü olarak rol oynadığını ve Mısır yönetiminin Türkiye’yi örnek alabileceğini söyledi.

Mısır Türk ordusunu örnek alabilir

Ünlü strateji uzmanı Brzezinski, Mısır yönetiminin Türkiye’yi örnek alabileceğini söyledi.


Amerika’nın eski başkanlarından Jimmy Carter’ın ulusal güvenlik danışmanı olan ünlü strateji uzmanı Zbigniew Brzezinski, Türkiye’de ordunun demokrasinin garantörü olarak rol oynadığını belirterek, Mısır yönetiminin Türkiye’yi örnek alabileceğini söyledi.

Amerikan ABC televizyonunun dünyaca ünlü Ortadoğu muhabri Christian Amanpour’un, “Mısır’ın İslamcı köktenciliğe boyun eğip eğmeyeceği” yolundaki bir sorusunu cevaplandıran Brzezinski şu yorumu yaptı:

"Mısır’la ilgili olarak bir korku kaynağı, bir de olumlu örnek var. Korku kaynağı, Mısır’da da İran gibi dış dünyaya ve özellikle de bize düşman bir köktendinci bir rejimin iktidara gelmesi. Diğer seçenek ise Türkiye. Türkiye’de ordu demokrasinin garantörü rolü oynadı. Hatta bunu zaman zaman otoriter bir geçiş şeklinde yaptı ve ordu Türkiye’nin dönüşmesini kolaylaştırdı” dedi.

Türkiye’nin bu açıdan Mısır için olumlu bir örnek olabileceğini savunan ünlü stratejist, “Mübarek de gerçeği kabul edip değişimin önünü açarak yapıcı bir rol oynayabilir” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...