Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimi askıya alındı

Mısır'da idari mahkeme, seçim komisyonunun seçimlere gitme konusunda tam yetkisi olmadığı ve idari hata yaptığı gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerini askıya aldı. Kararı, üst mahkemenin bozma yetkisi var.

10.05.2012 - 10:30

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimi askıya alındı

Mısır'da Kalubiye (Benha) İdare Mahkemesi, 23-24 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin askıya alınmasına yönelik karar verdi.

Mahkeme, gerekçe olarak, cumhurbaşkanlığı seçim komisyonunun seçimlere gitmek için tam yetkili olmadığını ve seçim sürecinde yaşanan idari hataları gösterdi.

Karar, üst mahkemede bozulabiliyor. Benha Mahkemesi'nin aldığı karar Mısır'da şok etkisine neden oldu. Konu ile ilgili cumhurbaşkanı adaylarından henüz bir tepki gelmezken, basın kuruluşları kararı, flaş olarak duyurdu.

SİYASİ SAFLAR DEĞİŞTİ
Mısır'da Seçim Komisyonu, geçtiğimiz haftalarda 24 adaydan 13'ünün seçimlere katılmasına izin vermişti. 

Ülkedeki seçim yarışında son olarak, siyasi saflarda önemli bir değişim yaşanmıştı. Mübarek dönemi sonrasında ülkenin ikinci büyük siyasi hareketi olarak ortaya çıkan Selefiler, kendi adaylarına getirilen yasağın ardından sürpriz bir hamle yaptı. Selefilerin Nur Partisi, Müslüman Kardeşler'den ihraç edilen Abdulmunim Ebu El Futuh’u destekleme kararı aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...