'Mübarek'in gidişine İran sevinecek'

Financial Times yazarı Gideon Rachman, "Ortadoğu'da Mübarek hükümetinin düşmesine sevinecek tek ülkenin İran olduğunu" savundu.

01.02.2011 - 11:05

'Mübarek'in gidişine İran sevinecek'

Financial Times yazarı Gideon Rachman, Mısır'da yaşanan gelişmeleri değerlendirdiği yazısında, "Ortadoğu'da Mübarek hükümetinin düşmesine kesin surette sevinecek tek bir ülke varsa o da İran'dır" yorumunu yaptı.

Tunus'ta bir seyyar satıcının altı hafta önce başlattığı protestoların bugün Mısır hükümetini tehdit ettiğini belirten Rachman şu ifadeleri kullandı:

"Arap dünyasında otokrasiye karşı başlatılan ayaklanmanın yayılmasını izlemek heyacan ve moral verici birşey. Ama bu aynı zamanda, farklı nedenlerle statükonun sürmesini isteyen büyük dünya güçleri için endişe verici birşey.

Amerika, Mısır'daki gelişmeleri İran devrimini hatırlayarak izliyor. 1979'da Şah'ın devrilmesini memnunlukla karşılayan Batı'daki liberaller, yerine daha kötüsünün geldiğini gördüler.

ONLARCA YIL SONRA ARAP DÜNYASINDAKİ EN UMUT VERİCİ GELİŞME
Ortadoğu'da Mübarek hükümetinin düşmesine kesin surette sevinecek tek bir ülke varsa o da İran'dır. İslam dünyasında otokrasiye karşı halk ayaklanmasının başarıya ulaştığı tek örnek İran değil.

Endonezya daha ilham verici bir örnek. 1998'de 32 yıllık Suharto rejimi yıkıldı. Bugün Endonezya giderek artan bir şekilde müreffeh bir demokrasiye dönüşüyor.

Mısır'daki ayaklanma şüphesiz tehlikeler içeriyor. Ama bu onlarca yıl sonra Arap dünyasında yaşanan en umut verici gelişme."

İsyanın Haritası

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...