Mülteci anlaşmalarına uymayanlara tehdit

Almanya Başbakanı Merkel, mülteci anlaşmalarını ihlal eden AB ülkelerine karşı yasal işlem başlatma tehdidinde bulundu. Essen’daki etkinlikte Suriyeliler Merkel’e teşekkür etti.

Haberler - DW Türkçe 05.09.2015 - 17:35

Mülteci anlaşmalarına uymayanlara tehdit

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'daki sığınmacı krizine ilişkin Avrupalı ortaklarıyla yoğun müzakereler yürütmeye devam edeceğini açıkladı.

Merkel, sığınmacı akınına ilişkin tüm görev ve yükümlülüklerin -yükün adil biçimde dağıtılmasını garanti etmek için- AB üyeleri arasında adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini kaydetti.

Essen kentindeki Funke Medya Grubu'nda konuşma yapan Merkel, "Avrupa'nın iltica arayanlara karşı mevcut politikası çalışmıyor. Tüm sistem revizyondan geçirilmeli” dedi.

Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, perşembe günü AB üyeleri arasında sığınmacı sayılarını ayarlayabilmek için bağlayıcı dağılım kotasının gerekli olduğunu bildirmişti. Uzun süre Macaristan'da tutulan sığınmacılar cuma günü Avusturya sınırına doğru yürüyüşe geçmişti. Binlerce mülteci Avusturya'ya ulaştı. Bir kısmı da Almanya'ya geldi.

Merkel, "Tüm Avrupa, her ülkenin büyüklüğü ve ekonomik gücü oranında teste tabi tutulmak zorunda kalacak” şeklinde konuştu.

Başbakan Merkel, ülkelerindeki savaş ve siyasi kargaşadan kaçan insanlara, ekonomik amaçla ülkelerinden ayrılan insanlardan daha farklı davranılacağını söyledi.

Etkinlikte Suriyeli göçmenler de vardı. Göçmenler, Merkel'e Suriyelileri kabul etikleri için teşekkür etti.

Sayfa Yükleniyor...