Mülteci teknesinde facia: 27 ölü

Seksen kadar sığınmacıyı taşıdığı düşünülen bir tekne Hint Okyanusu açıklarında alabora oldu. İlk belirlemelere göre 27 kişi boğuldu.

15.12.2010 - 10:30

Mülteci teknesinde facia: 27 ölü

Hint Okyanusu'nda Endonezya'nın güneyinde, Avustralya'ya bağlı Christmas Adası açıklarında mültecileri taşıyan ahşap teknenin kayalıklara çarparak battı. Görgü tanıkları, aralarında çocukların da bulunduğu kurbanların, ahşap teknenin enkazına tutunmaya çalıştığını söyledi.

Sahil Güvenlik yetkilileri 27 mültecinin cesedine ulaşıldığını, 41 mültecinin de kurtarıldığını açıkladı. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Avustralya Başbakan Vekili Wayne Swan da gazetecilere yaptığı açıklamada, "bazı kişilerin kurtarıldığını ancak ne yazık ki cesetlerin de çıkarıldığını" belirterek, "Bu çok vahim bir kaza" dedi.

Bir görgü tanığı, sabah erken saatlerde kayalıklara vardığında, kurtulan bazı kişileri yardım için bağırırken gördüğünü anlattı. Görgü tanığı gördüklerini "el sallıyor ve yardım istiyorlardı. O vakte kadar herhalde bir saattir suyun içindeydiler." sözleriyle anlattı. Görgü tanığı ayrıca bir kişinin de kurtulduğunu sötledi.

KAZAZEDELERE ULAŞILAMIYOR
Bir Avustralya donanma gemisiyle gümrük araçları kurtarma çalışmalarına katılırken, adalıların da fırtınalı denize can yelekleri attığı, ancak okyanustaki kötü hava koşullarında kimsenin kazazedelere ulaşamadığı haber veriliyor.

Avustralya'nın uzak toprağı Christmas Adası, mülteci teknelerinin sık gittiği yer ve burada Avustralya'nın mülteci gözaltı merkezi bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...