Müslüman Kardeşler'in kararı Mısır'ı böldü

Mısır'da Müslüman Kardeşler, tarihinin en ciddi bölünmesiyle karşı karşıya. Örgüt'ün, daha önceki sözünden vazgeçerek başkan yardımcısı Hayrat Şatır’ı cumhurbaşkanlığına aday göstermesi Müslüman Kardeşler'i sarstı. Tepkili pek çok üye Örgüt'ten ayrılıyor.

02.04.2012 - 11:57

Müslüman Kardeşler'in kararı Mısır'ı böldü

Mısır'da, Müslüman Kardeşler'in, devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek döneminde uzun süre hapis yatan Hayrat Şatır'ı cumhurbaşkanlığına aday göstermesi, diğer siyasi grupların tepkisini çekerken, örgütü de karıştırdı. Müslüman Kardeşler'in son dönemdeki politikalarına yön veren isim olarak tanınan Şatır'ın hukuki engel bulunduğu gerekçesiyle aday olamayacağı konusu, Mısır'da kamuoyunun gündemini epeyce meşgul etmişti.

OYLAR BÖLÜNECEK KAYGISI
Şatır'ın adaylığına karşı çıkan Müslüman Kardeşler'in eski Avrupa Sözcüsü'yle, eski Başkan Yardımcısı istifa etti. Örgütün genç kadrosunda da ciddi kopmalar yaşanıyor. Şatır'ın adaylığına karşı çıkan Müslüman Kardeşler üyeleri bu kararla stratejik bir hata yapıldığını, cumhurbaşkanlığı için yarışacak olan 4 İslamcı adayın oyları böleceğini belirtti. Diğer siyasi gruplarsa Müslüman Kardeşler'i, sözlerini tutmamakla ve devleti ele geçirmeye çalışmakla suçluyor.

ANAYASA DA ÇIKMAZA GİRDİ
Mısır'daki anayasa çalışmaları da çıkmaza girmiş durumda. Liberallerin ardından Hıristiyanlar da yeni anayasayı yazacak Komisyon'dan çekildi. Kıptilere göre Komisyon'daki İslamcıların ağırlığı, Hıristiyanların katılımını anlamsız kılıyor. 100 kişilik Komisyonu'nun yüzde 60'i İslamcılardan oluşuyor.

Mısır cumhurbaşkanlığı seçimi için 500'ün üzerinde aday başvuru formu aldı. Yasalara göre cumhurbaşkanı adayı olmak için parlamentodan 30 milletvekilinin veya 10 ayrı seçim bölgesinden 30 bin seçmenin imzası gerekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...