"Musul kuşatmasında en az 9 bin sivil öldü"

Haber ajansı AP'nin araştırmasına göre Musul'da DAEŞ'e karşı yürütülen savaşta 9 bin ile 11 bin sivil hayatını kaybetti. Bu, şimdiye kadar bildirilen rakamlardan yaklaşık 10 kat fazla.

Haberler - DW Türkçe 20.12.2017 - 14:31

"Musul kuşatmasında en az 9 bin sivil öldü"

Haber ajansı Associated Press'in (AP) özel haberine göre, DAEŞ'i Irak'taki Musul kentinden çıkarmak için verilen savaşta 9 bin ile 11 bin sivil hayatını kaybetti.

Ancak sivil ölümleri ne koalisyon ne Irak hükümeti ne de DAEŞ tarafından kabul ediliyor.

Irak ya da koalisyon güçlerinin Ekim 2016 ile Temmuz 2017'de DAEŞ'in yenilgiye uğraması arasındaki Musul kuşatması sırasında en az 3 bin 200 sivilin ölümünden sorumlu olduğu bildirildi.

AP, bu sonuca morg listeleri ve sivil toplum kuruluşlarının veri bankalarını karşılaştırarak ulaştı. Bu kurbanlardan çoğunun Sağlık Bakanlığı raporlarında "ezilmiş" olarak nitelendirildiği bildirildi.

Koalisyon güçleri konunun araştırılması Musul'a kimseyi göndermedi, sadece 326 sivilin ölümünden sorumlu olduğunu kabul etti.

Kasım ayındaki bir Birleşmiş Milletler raporuna göre ise 9 aylık Musul kuşatması sırasında 741'i bizzat DAEŞ tarafından öldürülmek üzere en az 2 bin 521 sivil hayatını kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...