İlişkili Haberler

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, nöbet değişimi için Musul'un yakınlarına gelen Türk askeri birliğiyle ilgili açıklama yaptı.

El-İbadi, "Sayısı 1 Alay civarında olan Türk askeri birliğinin yanındaki tank ve silahlarla Irak güçlerini eğitme gerekçesiyle izin almadan ülke topraklarına girdiğini öğrendik. Bu Irak'ın egemenliğine karşı riskli bir ihlaldir" dedi.

El-İbadi, "Türkiye'den komşuluk ilişkisine saygı gösterip derhal Irak topraklarından çekilmesini talep ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

KÜRT YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

Öte yandan, konuyla ilgili açıklama yapan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Sefin Dizayi, "Türkiye, terör örgütü DAEŞ'le mücadele kapsamında 2014'ün sonlarında Soran ve Kalaçolan bölgelerinde Peşmerge güçlerini eğitmek üzere 2 askeri kamp kurdu. Ayrıca DAEŞ'le savaşacak Iraklı güçleri eğitmek üzere Musul yakınlarında bir askeri kamp kurdu. Türkiye buralarda askeri noktada gerekli desteği sundu. Musul'daki askeri kampın genişletilmesi amacıyla bugünlerde Türkiye'den gönderilen askeri uzmanlar ve gerekli askeri malzemeler bölgeye intikal etmiştir" ifadelerini kullandı.

2,5 yıldır Peşmergenin eğitimi için Musul yakınlarında bulunan Türk birliğinin görev değişimi nedeniyle dün Başika bölgesine 150 civarında asker karayoluyla gönderilmişti.

Birliklerin nöbet değişimi dolayısıyla 20-25 tank da bölgeye intikal etmişti.