NATO bünyesinde görvli, adı açıklanmayan bir diplomat, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "İki Rus diplomatına NATO Karargahında istenmedikleri söylendi" dedi.

Diplomatların, Rusya'nın Brüksel'deki NATO karargahında bulundurduğu temsilcileri olduğunu kaydeden Batılı diplomat, kararın şubat ayında Rus dış istihbarat servisine ittifakla ilgili 2 bin sayfalık gizli belge verdiği gerekçesiyle ihanetten 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Estonyalı Herman Simm ile ilgili olduğunu söyledi.

NATO'nun dün aldığı kararın, ittifakın Rusya ile büyükelçiler seviyesinde resmi görüşmeleri yeniden başlatmasından bir gün önceye denk gelmesi dikkat çekti.

Financial Times gazetesi, Rus diplomatlardan birinin Rusya'nın AB Büyükelçisi Vladimir Çizov'un oğlu olduğunu yazdı.

Gazetenin haberinde, diğer Rus diplomatın da Rusya'nın NATO misyonunda görevli olduğu ve her ikisinin diplomat kimliği altında istihbarat servisi ajanları olarak suçlandığı belirtildi.

Haberde, iki Rus diplomatın Estonya'daki olayla doğrudan bağlantıları olmadığı, ancak NATO kaynaklarının, Estonya'daki skandalın NATO'nun güvenliğine çok büyük zarar verdiği, ittifakın bu yüzden sert karşılık vermek zorunda kaldığı görüşünü dile getirdiği bildirildi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Basın Enformasyon Bölümünden Rus İtar-Tass ajansına yapılan açıklamada, Rusya'nın nasıl karışlık vereceği konusu üzerinde çalışıldığı belirtilerek, "Bu konudaki adımımızı kararlaştırabilmek için koşulları inceliyoruz" denildi.