NATO Putin'i hedef aldı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna krizindeki tutumu nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sert sözlerle yüklendi.

NATO Putin'i hedef aldı

Alman 'Bild' gazetesine bir mülakat veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus liderin çatışmanın alevlenmesine “her halükarda katkıda bulunduğunu”, “ateşkes anlaşmasına riayet etmediğini” ve “Ukrayna'nın bütünlüğünü yeniden zedelediğini” ifade etti.

Stoltenberg, son günlerde Rusya'nın sınırı üzerinden Ukrayna'ya yeniden silah, teçhizat, top, tank ve füze sevkiyatı yaptığını gözlemlediklerini belirtti.

'SİVİL HAVA TRAFİĞİ TEHLİKEDE'
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Putin'in sivil hava trafiğini tehlikeye attığını, zira Rus savaş jetlerinin uydu alıcı-verici kodları olmadan ve hava kontrolörleriyle iletişim kurmadan uçtuğunu ifade etti.

Stoltenberg, “NATO uçakları bu yıl içinde 100'den fazla Rus uçağı yakaladı. Bu rakam 2013'tekinin üç katı fazla” dedi.

Olası bir Soğuk Savaş'ın eşiğinde bulunulmadığını söyleyen Stoltenberg, “Ama Rusya ile geçen yıllarda geliştirdiğimiz tam güvene dayalı işbirliği içinde de bulunmuyoruz” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın “Avrupa'daki değerlere dayalı güvenlik mimarisinin altını oyduğunu” söyledi.

ALMANYA VE İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA
Yeni Zelanda'da bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Rusya'dan Ukrayna ile varılan barış anlaşmasını tam anlamıyla hayata geçirmesini istedi.

Yeni Zelanda Başbakanı John Key ile ortak bir basın toplantısı yapan Merkel, hem Moskova'dan hem de Ukrayna'daki ayrılıkçılardan Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sınırsız saygı göstermelerini istedi.

'YENİ YAPTIRIM UYGULARIZ'
İngiltere Başbakanı David Cameron da, Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayabileceklerini açıkladı.

Avustralya'nın başkenti Canberra'da bulunan Cameron Rusya'nın Ukrayna'daki tutumunun kabul edilemez olduğunu belirterek “Rusya durumu daha da kötüleştirirse, yaptırımları daha da sertleştirebiliriz” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...