Nazi askeri alkışlattırılmıştı: Kanada Başbakanı özür diledi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İkinci Dünya Savaşı'nda Naziler için savaşan Ukraynalı Yaroslov Hunka'nın geçen hafta Parlamentoda "savaş kahramanı" olarak tanıtılmasından ötürü özür diledi.

Nazi askeri alkışlattırılmıştı: Kanada Başbakanı özür diledi

Trudeau, Nazi askerinin davet edilmesinin ve alkışlatılmasının tek sorumlusunun, dün istifa eden Avam Kamarası Başkanı Anthony Rota olduğunu ancak bu olayın, tüm Parlamentoyu ve Kanada'yı utandıran bir yanlış olduğunu söyledi.

"Cuma günü orada bulunan hepimiz, bilmeden yapsak da ayağa kalkarak alkışladığımız için pişmanız." diyen Trudeau, olayın Holocaust'ta hayatını kaybeden milyonlarca insanın anısına büyük bir saygısızlık olduğunu belirtti.

Trudeau, özrünü Parlamentoda da tekrar etti.

HUNKA'NIN İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA NAZİLERİN TARAFINDA SAVAŞTIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin, 22 Eylül'de Kanada Avam Kamarasında yaptığı konuşmanın ardından Rota, salonda bulunan 98 yaşındaki Ukraynalı Yaroslov Hunka'yı "savaş kahramanı" olarak tanıtmış ve kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür etmişti.

Parlamento üyelerince alkışlarla karşılanan Hunka'nın, İkinci Savaşı'nda Nazilerin tarafında savaştığının ortaya çıkması üzerine Rota, ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

Rota bunun ardından özür dilemiş, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise olayı "utanç verici" olarak nitelendirmişti.

Ülkede birçok kesimden yapılan istifa çağrılarının ardından Rota, dün istifa etmişti.

Sayfa Yükleniyor...