Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Snowden'ın Moskova'daki Şeremetyevo Havaalanı'nda "yeşil bölge" de bulunduğunu ve bu olayın ABD ile ilişkileri etkilememesini umduğunu söyledi.

Snowden'ın Rusya'da bir suç işlemediğine vurgu yapan Putin, "Snowden özgür bir insan, gideceği yeri ne kadar erken seçerse o kadar iyi" dedi.

Rus güvenlik güçlerinin şimdiye kadar Edward Snowden'la hiçbir bağlantılarının olmadığını ifade eden Rusya Devlet Başkanı Putin, "Bundan sonrada hiçbir ilişkileri olmayacak" şeklinde konuştu.

LAVROV: SNOWDEN RUSYA SINIRLARI İÇİNDE DEĞİL
ABD, casuslukla suçladığı ve iadesini istediği CIA eski ajanı Edward Snowden'a yardım ettiği gerekçesiyle Rusya ve Çin'i suçladı. Çin'in ardından Rusya da, ABD'nin kendilerine yönelik açıklamalarına sert cevap verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da yaptığı basın toplantısında Snowden olayına da değindi.

"Bizim ne Snowden ile ne de onun ABD ile olan ilişkisiyle hiçbir ilgimiz yok" diyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Kendi güzergahını kendi tercih etti. Biz de bunu basından öğrendik. Snowden Rusya sınırları içinde değil" dedi.

ABD'nin Rusya'yı kanunlarını ihlal etmek komployla suçlama hakkı bulunmadığını savunan Lavrov, bu yöndeki suçlamaların "temelsiz" ve "kabul edilemez" olduğunu vurguladı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bu konudaki görüşlerini ABD tarafına ilettiklerini de söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un "Snowden sınırlarımız içinde değil" açıklamasıyla Moskova'daki Şeremetyevo Havaaalanı'ndaki "yeşil bölge"ye vurgu yaptığı belirtildi.

Rus Itar-Tass haber ajansı, Şeremetyevo Havaalanı'ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, CIA eski ajanı Edward Snowden'in havaalanındaki "yeşil bölge"yi terketmediğini duyurmuştu.

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino da Edward Snowden'ın sığınma talebini incelediklerini, Snowden'ın Moskova'yı terketmediğini, Rus yetkililerle de devamlı irtibat halinde olduklarını söylemişti.