Netanyahu'dan İran açıklaması: Gizli dosyaları ele geçirdik

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bir basın toplantısı düzenleyerek İran'ın nükleer anlaşmaya rağmen gizli nükleer silah faaliyetlerinde bulunduğunu iddia etti.

NTV Haber 30.04.2018 - 21:49

Netanyahu'dan İran açıklaması: Gizli dosyaları ele geçirdik

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu basın toplantısında yaptığı sunumda İran'a ait 50 bin dosya ve 183 cd'den oluşan gizli dosyayı ele geçirdiklerini söyledi.

Dosyalarda İran hükümetinin nükleer arşivi olduğunu iddia etti. Dosyalarda ve cd'lerde yer alan fotoğraf, video ve taslaklardan örnekleri gösterdi.

Netanyahu dosyaları ele geçirmelerinin "Büyük bir istihbarat başarısı" olduğunu söyledi.

İsrail başbakanı, İran yönetiminin daha önce hiç nükleer silah geliştirmeye çalışmadığını savunduğunu ama ele geçirdikleri belgelerin geçmiş nükleer silah programlarını kanıtladığını öne sürdü.

ABD'NİN KARARI 12 MAYIS'TA AÇIKLANACAK

ABD Başkanı Donald Trump'ın 12 Mayıs'ta ABD'nin İran'a yeniden yaptırım uygulayıp uygulamayacağı konusundaki kararını açıklaması bekleniyor.

Ocak ayında yaptıkları açıklamada, İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın yaptırımlara ilişkin maddesini iptal etmeyeceğini bildiren ABD'li yetkililer, ülkeye sağlanan yaptırım muafiyetinin 120 gün uzatıldığını kaydetmiş, anlaşmaya varılmaması durumunda, bunun Trump'ın son uzatma kararı olduğu ifade edilmişti. 

Sayfa Yükleniyor...