Nijerya Ulusal Bağımsız Seçim Komisyonu şu ana kadar muhalefet lideri eski general Muhammed Buhari'nin 10.4 milyon oy aldığını, mevcut Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın ise 9.9 milyon oy aldığını açıkladı. Bu sonuçlara göre muhalefet adayı Buhari seçimleri kazanıyor.

Nijerya'da bazı bölgelerde seçim büroları dışarıda kuruldu. 
Nijerya'da bazı bölgelerde seçim büroları dışarıda kuruldu. 

Nijerya'da "tarihi bir gün" yaşandığını belirten Muhammed Buhari'nin sözcüsü Lai Muhammed partisinin seçimi kazandığını ilan etti. Lai Muhammed, Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın seçim sonuçlarını kabul edeceğinden şüphelerinin olmadığını söyledi. 2009'da yapılan seçimlerden sonra meydana gelen olaylarda 800'den fazla kişi yaşamını yitirmişti.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALABİLİR

Adaylardan herhangi birinin birinci turda seçimi kazanabilmesi için geçerli oyların yüzde 50'sinin yanı sıra 39 vilayetten en az 3'te 2'sinde yüzde 25 oy alması gerekiyor. Birinci turda yeterli oyun alınamaması durumunda en çok oyu alan 2 aday ikinci tura katılıyor ve yüzde 50'nin üzerinde oy alan aday seçimi kazanıyor.

73 yaşındaki eski general Muhammed Buhari 1983'te sivil yönetimi devirerek iktidara gelmişti. 
73 yaşındaki eski general Muhammed Buhari 1983'te sivil yönetimi devirerek iktidara gelmişti. 

Partilerin seçim sonuçlarına itirazı için seçim gününden itibaren 30 günü bulunuyor.

'ADAY OLMAYACAĞINI AĞLAYARAK AÇIKLAMIŞTI"

Muhalefetin adayı Muhammed Buhari, 2003'ten beri Nijerya'daki üç başkanlık seçiminde de yarıştı ancak hiçbirini kazanamadı. 2011 seçimlerini kaybetmesi üzerine ağlayarak bir daha aday olmayacağını ilan eden Buhari, partisinin kendisine aday olması yönündeki ısrarı üzerine tekrar adaylığını açıklamıştı.

DARBEYLE GELDİ DARBEYLE GİTTİ

Seçilmesi durumunda Nijerya'nın en yaşlı başkanı olacak 73 yaşındaki Buhari, ülkenin 177 milyonluk nüfusunun yarısını oluşturan Müslüman toplumunun içinden geliyor. Asker kökenli Buhari, ülkede birden fazla askeri darbede yer aldı.

Tümgeneral olarak görev yaparken 1983'te ülkedeki sivil yönetimi devirip iktidara gelen Buhari, 1985'te kendi genelkurmay başkanının yaptığı askeri darbeyle devrildi.

177 milyonlar Afrika'ın en büyük nüfusuna sahip olan Nijerya'da halk geçtiğimiz cumartesi sandık başına gitti. 
177 milyonlar Afrika'ın en büyük nüfusuna sahip olan Nijerya'da halk geçtiğimiz cumartesi sandık başına gitti. 

JONATHAN ŞANS ESERİ LİDER OLDU

Devlet Başkanı Goodluck Jonathan ise 2009'dan beri ülkeyi yönetiyor. Liderliğe yükselişi ülkede "şans" olarak görülen 58 yaşındaki Goodluck Jonathan, 1998'e kadar üniversitede akademisyenlik yapıyordu. Daha sonra vali yardımcısı olarak görev yapan Jonathan, valinin 2005'te görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle görevinden alınması üzerine vali oldu.

PDP Genel Başkanı Umaru Yar'Adua'nın 2007'de yardımcılığına gelen Jonathan, aynı yıl yapılan seçimleri PDP'nin kazanması üzerine Devlet Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaya başladı. Yar'Adua'nın 2009'da sağlığının kötüleşmesi üzerine Şubat 2010'da Devlet Başkanı ilan edilen Jonathan, ilk defa devlet başkanlığı için yarışıyor.