Nükleer kamikazeler ‘ölümüne’ çalışıyor

Radyasyon sızıntısının bir türlü engellenemediği Fukuşima nükleer santralinde soğutma çalışmalarını yürüten 50 kişinin, haftalar içinde ölebilecekleri konuşuluyor.

Nükleer kamikazeler ‘ölümüne’ çalışıyor

Japonya, nükleer kabustan bir türlü uyanamıyor. 11 Mart'taki depremde zarar gören Fukuşima santralindeki sızıntı giderek artıyor. Son olarak yeraltı suyundaki radyoaktif kirlilik seviyesinin, normal standardın 10 bin katına çıktığı açıklandı.


İşlerin daha da rayından çıkmasını önlemek için santralin 50 çalışanı hayatlarını ortaya koyarak reaktörleri soğutmaya çabalıyor. ‘Fukuşima 50’ olarak adlandırılan ekip çoktan halk kahramanı haline gelmiş durumda.

Çünkü ‘modern kamikazeler’ de denilen 50 kişi, kısa sürede radyasyondan veya uzun vadede kanserden ölmeyi kabullenerek canla başla çalıştıkları belirtiyor. Bazılarının aylar hatta haftalar içinde ölmelerinin de kaçınılmaz olduğu kaydediliyor.

Ölümü göze alan 50 cesur ekibin yanısıra santralde daha güvenli alanlarda 5 ila 6 yüz çalışan daha görev yapıyor. Yerlerde ya da masalarda uyumaya çalışan bu kişiler, dışarıdan yiyecek takyivesi çok fazla yapılamadığı için sadece kraker ve pirinç yiyerek enerji toplamaya çalışıyor.

Nükleer kamikazeler ‘ölümüne’ çalışıyor - 1 Reaktörün içindeki çalışmalar

REAKTÖR ENKAZA DÖNDÜ
Yangın ve patlamanın yaşandığı dördüncü reaktörün yayımlanan ilk görüntüleriyse, yaşanan yıkımı gözler önüne seriyor. Nükleer tesisin enkaza dönüştüğü anlaşılıyor.

Nükleer kamikazeler ‘ölümüne’ çalışıyor - 2 Fukuşima nükleer santralinin 4 numaralı reaktörü

Sayfa Yükleniyor...