'O görüntüler gerçek' iddiası

Polonya askeri savcılığı, Devlet Başanı Lech Kaczynski'nin uçağının düşmesinin hemen ardından çekilen görüntülerin gerçek olduğunu ileri sürdü.

Haberler 28.04.2010 - 12:12

'O görüntüler gerçek' iddiası

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve beraberindeki 96 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının sadece birkaç dakika sonrasında cep telefonu ile çekilen video görüntülerinin gerçek olduğu iddia edildi.


Polonya askeri savcılarına ait olan iddialar ve uçak kazasının nedenine yönelik çalışmaların sonuçları, bugün Polonya Başbakanı Donald Tusk'ın kazayla ilgili yapacağı bilgilendirme toplantısında netlik kazanacak.

YouTube'da yer alan videoda, kaza yerindeki 3 kişinin hayatta kalan pilot ve bazı yolcuları infaz ettiği, bu görüntüleri çeken kameramanın ise öldürüldüğü iddia edilmişti.

Ajanslar, Polonyalı savcıların kazayla ilgili şu ana kadar 60 görgü tanığının ifadesini aldığını ve savcıların ellerinde konuyla ilgili iki adet video bulunduğunu bildirdi.

Bu videolardan ilkinin Rus yapımı Tupolev 154 tipi uçağın enkazını, diğerinin ise kaza öncesi bölgedeki kötü hava koşullarını gösterdiği belirtildi. Savcıların iki videoyu da dikkatle analiz ettikleri bildirildi.

Polonyalı ve Rus savcılar, 10 Nisan'daki kazayla ilgili birbirlerinden bağımsız soruşturmalar yürütüyor, ancak iki ekip işbirliği içerisinde hareket ediyor.

Uçakta bulunan dört kara kutu hem Moskova ve hem de Varşova'da incelenirken, yetkililer kazanın tam olarak ne zaman meydana geldiğini bulmaya çalışıyor.

Rus yetkililer kazanın ardından yaptıkları ilk açıklamada, uçağın teknik sebeplerden değil pilot hatasından düştüğünü ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...