Obama: AB, bizim vazgeçilmez ortaklarımızdan biri olmaya devam edecek

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının ABD-İngiltere ilişkilerine zarar vermeyeceğini vurgulayan ABD Başkanı Barack Obama, "AB, bizim vazgeçilmez ortaklarımızdan biri olmaya devam edecek" dedi.

Obama: AB, bizim vazgeçilmez ortaklarımızdan biri olmaya devam edecek

Obama, Stanford Üniversitesi'nde 21. Yüzyıl Küresel Girişimcilik Zirvesi'nde yaptığı konuşmada İngiltere'nin AB'den ayrılma kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir telefon görüşmesi yaptığını aktaran Obama, iki ülke arasındaki ilişkilerin bugüne kadar olduğu gibi devam edeceğinin vurgulandığını bildirdi.

Cameron ile yakın bir dostluğunun olduğunu ifade eden Obama, iki ülke arasındaki ekonomik ve finansal ilişkilerin aynı biçimde sürdürülmesi için ilgili birimlerin yakın çalışmaya devam edeceğini de belirtti.

Ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de telefonda görüştüğünü aktaran Obama, ABD ile Avrupalı müttefik ülkelerin önümüzdeki süreçte de yakın çalışmaya devam edeceği konusunda Merkel ile mutabakat içinde olduklarını vurguladı.

Konuşmasında İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının ABD-İngiltere ilişkilerine zarar vermeyeceğini vurgulayan Obama, "AB, bizim vazgeçilmez ortaklarımızdan biri olmaya devam edecektir" dedi.

NATO ittifakının küresel güvenlik noktasındaki önemini sürdüreceğini anlatan Obama, dünyanın önemli bir geçiş sürecinden geçtiğini ve bu sürecin hem fırsatlar hem de tehditleri beraberinde getirdiğini kaydetti.

İngiltere'de dün yapılan referandumda halkın yüzde 52'si AB'den çıkılması, yüzde 48'i ise AB'de kalınması yönünde oy vermişti.

Sayfa Yükleniyor...