Obama: Gereksiz can kayıpları oldu

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in yardım filosuna baskını hakkında "Trajik bir durum. Gereksiz can kayıpları oldu" dedi.

04.06.2010 - 10:23

Obama: Gereksiz can kayıpları oldu

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısını "trajik" olarak niteledi, bu olayın Ortadoğu barış çabalarının ilerletilmesi için bir fırsat da sunabileceğini söyledi.

CNN televizyonunda Larry King'in sorularını yanıtlayan Obama, saldırıda gereksiz can kayıpları olduğunu da belirtti.

CNN'de bu akşam yayınlanacak program öncesinde kanalın internet sitesinde bazı bölümleri verilen röportajda Obama, baskını "trajik bir durum" olarak niteledi, ancak "Bu olayı, Ortadoğu barış sürecini ilerletmek için bir fırsat olarak kullanmaya ihtiyacımız var" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, şunları söyledi:

"Şu anda önemli olan, mevcut kördüğümden çıkmamız ve bu trajediyi bir fırsat olarak kullanmamız. Böylece İsrail'in güvenlik kaygılarını nasıl karşılayabileceğimizi, ancak aynı zamanda da Filistinliler için fırsatlar açmaya nasıl başlayabileceğimizi, tüm ilgili taraflarla nasıl çalışabileceğimizi çözebiliriz. Tüm bu süreçte Türkiye'nin de olumlu bir sesi olabileceğini düşünüyorum."

GEREKSİZ CAN KAYIPLARI OLDU
Obama saldırıyla ilgili olarak, "Gereksiz can kayıpları oldu, dolayısıyla tüm yaşananların etkili biçimde soruşturulması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Başkan Obama, ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleriyle birlikte şiddete neden olan tüm eylemleri kınadığını açık dille ifade ettiğini belirtti. "Trajik bir durumdu" diyen Obama, "Gereksiz can kayıpları oldu, dolayısıyla tüm yaşananların etkili biçimde soruşturulması çağrısında bulunuyoruz. İsraillilerin de bunu, uluslararası standartlara uyan bir soruşturmayı kabul edeceğini düşünüyorum, çünkü onlar da bu durumun İsrail'in uzun vadeli güvenliği için iyi bir şey olmadığının farkında" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...