Obama polislere kızdı!

ABD Başkanı, polisin, Harvard Üniversitesi'nden bir siyah profesörü tutuklamasını sert bir üslupla eleştirdi.

Anadolu Ajansı 23.07.2009 - 22:30

Obama polislere kızdı!

ABD Başkanı Barack Obama, Profesör Henry Louis Gates'in geçen hafta Harvard Üniversitesi'nin bulunduğu Cambridge'de evinin önünde kimliğini göstermesine ve evin sahibi olduğunu kanıtlamasına rağmen tutuklayan polisleri 'aptalca hareket etmekle' suçladı.

BBC'nin haberine göre, profesörün tutuklanmasına, bir kadının iki siyah erkeği (profesör ve şoförünü) bir evin kapısını zorlarken görüp polise ihbar etmesi yol açtı. Profesör ise kimliğini göstermesine ve evin sahibi olduğunu kanıtlamasına rağmen tutuklandı.

Bu durumu öğrenen Obama ise olayla ilgili açıklamasında, ABD'nin Afrikalı Amerikalıların polis tarafından gereğinden fazla sorgulandığı uzun bir tarihi bulunduğunu hatırlattı. Obama, polis memurlarının profesörü, kimliğini göstermesine ve evin sahibi olduğunu kanıtlamasına rağmen tutuklayarak, aptalca hareket ettiğini belirtti.

Obama, federal yetkililerin, "muhtemel bir önyargıyı önlemek için polis eğitimini geliştirmek" amacıyla yerel polisle çalışmaları gerektiğini kaydetti.

Cambridge polisi ise profesör hakkındaki suçlamaları düşürdü ve tutuklamanın "talihsiz ve üzücü" olduğunu bildirdi.

Bu arada 58 yaşındaki Profesörün avukatı yaptığı açıklamada, profesörün denizaşırı bir seyahatten döndüğünü ve evine şoförüyle geldiğinde tutukluk yapan kapısını zorla açmak durumunda kaldığını belirtti. Avukat, polisin geldiği sırada profesörün ve şoförün evin içinde olduğunu belirtti.

Polise göre, profesör Gates de polis memuruna bağırdı ve ırkçı davranmakla suçladı.

POLİS MEMURU: OBAMA AYRINTILARI BİLMİYOR
Profesörü tutuklayan polis memuru James Crowley ise, Başkan Barack Obama'nın "memurların aptalca hareket ettiği" açıklamasına üzüldüğünü söyledi.

Crowley, yerel radyolara yaptığı açıklamada, Harvard Üniversitesi profesörü Henry Louis Gates'i tutuklarken yanlış bir şey yapmadığını belirtti.

Bir noktaya kadar Başkan Obama'yı desteklediğini belirten Crowley, "Obama'nın yerel bir soruna müdahil olmasının hayal kırıcı olduğunu" savunarak, "Obama'nın olayın tüm ayrıntılarını bilmediğini kendisinin de" söylediğini ifade etti.

Bu arada, Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs gazetecilere, Obama'nın 'aptal' kelimesini polis memuru için kullanmadığını söyledi.

Sözcü, Obama'nın profesörün evinde cereyan eden olayın bir noktada kontrolden çıktığını sanarak açıklamada bulunduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...