Obama'ya güven azalıyor

Dünya çapında yapılan bir anket, Müslümanların ABD'den rahatsız olmayı sürdürdüğünü ve ABD Başkanı Barack Obama konusunda giderek hayal kırıklığına uğradığını gösterdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.06.2010 - 18:49

Obama'ya güven azalıyor

Pew Küresel Yaklaşımlar Projesi ve Pew Araştırma Merkezinin anketi, ABD'nin imajının çok sayıda ülkede güçlü olduğunu ve George Bush'un başkanlık döneminden çok daha iyi olmaya devam ettiğini ortaya koydu.

ABD ve 21 ülkede Nisan ve Mayıs aylarında yapılan ankette, 7 Müslüman ülke arasında yer alan Türkiye, Mısır ve Pakistan'da ABD'ye olumlu yaklaşım yüzde 17 oranındayken, Ürdün'de bu oranın yüzde 21 olduğu gözlendi.

Müslümanların nüfusun önemli bir bölümünü oluşturduğu ülkelerde ABD hakkında olumlu görüş bildirenlerin oranının Lübnan'da yüzde 52, Endonezya'da yüzde 59 ve Nijerya'da yüzde 82 olduğu tespit edildi.

Ankette, söz konusu 7 ülkede, Obama'ya güven duyan Müslümanların oranının geçen yıla kıyasla düşüş gösterdiği, sadece Nijerya ve Endonezya'da Müslümanların çoğunluğunun Obama'ya güvendiklerini söylediği, Obama'ya güvenin en düşük olduğu ülkenin ise yüzde 8 oranıyla Pakistan olduğu görüldü.

Anket aynı zamanda Türkiye, Ürdün, Mısır, Endonezya, Lübnan ve Pakistan'da halkın büyük bölümünün ABD'nin bir gün kendi ülkelerine tehdit oluşturabileceği görüşünde olduğunu ortaya koydu.

Ankete katılan diğer ülkelerde ise ABD ve Obama'nın genel anlamda daha iyi karşılandığı belirtilirken, Almanya ve İspanya'da 10 kişiden 6'sının ABD'ye olumlu baktığı, ABD'nin imajının Rusya, Çin, Fransa, Arjantin, Güney Kore ve Japonya'da da Bush dönemine göre önemli ölçüde daha iyi olduğu görüldü.

Obama'nın büyük ölçüde desteklendiğini gösteren ankette, ABD Başkanına duyulan güven oranlarının ise 14 ülkede düştüğü görüldü.

Anketin yapıldığı ülkelerden sadece 5'inde halkın çoğunluğu ABD'nin dış politikasını oluştururken diğer ülkeleri de düşündüğü görüşünü taşıyor. ABD'nin terörizmle mücadele çabalarına ve Obama'nın ekonomik sorunlarla mücadelesine desteğin genel olarak güçlü gözüktüğü, ancak ABD'nin Afganistan'daki varlığına yönelik önemli bir muhalefetin ve Irak'ta istikrarlı bir hükümetin kurulacağına çok az inancın var olduğu görüldü.

Anketin 7 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında 22 ülkede çoğunlukla yüz yüze, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve Japonya'da genelde telefonla yapıldığı belirtildi.

Pew'in anketinin, İsrail'in 31 Mayıs'ta Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği, dünya çapında kınanan saldırısından önce yapıldığına dikkat çekildi.

Sayfa Yükleniyor...